Architektura
ARCHITEKTURA

Coworking w stylu art deco

 • Komentarze

Wnętrze biura w Paramount House, Sydney

Coworkingowe biuro, Paramount House w Sydney.

Fot: Trevor Mein
 • Wnętrze biura w Paramount House, Sydney
 • Jak w salonie
 • Drewno w biurze coworkingowym w Sydney
 • Bryła Paramount House w Sydney

Biura i przestrzenie coworkinowe kojarzą się raczej z meblami z palet i minimalizmem, niż luksusem.  Ale w Australii wszystko jest przecież postawione na głowie

W Polsce przestrzenie coworkingowe wciąż są uważane za nowość i służą stosunkowo niewielkiej grupie ludzi. Stereotypowy pracownik takiego biura to grafik, informatyk, ogólnie przedstawiciel jednego z wolnych zawodów, młody i nowoczesny. Wspólne biura są więc urządzone raczej prosto, oscylując między stylem skandynawskim, klimatem loftu, z odrobiną dekoracji w rodzaju muralu albo zabawnych napisów.
Ten model najprawdopodobniej będzie ewoluował w miarę jak zmieni się profil użytkowników. Tam, gdzie rynek wspólnych biur jest już dojrzały, wnętrza są różnorodne. Pod względem lości przestrzeni coworkingowej w przeliczeniu na jednego mieszkańca Australia jest w czołówce. Wśród nowych biur są tak nietypowe, jak wnętrza Paramount House w Sydney.

Rewitalizacja na antypodach

Wybudowany w latach 40. ubiegłego wieku budynek należał pierwotnie do  holywoodzkiego potentata filmowego, Paramount Pictures. Gmach w stylu art deco mieścił australijską siedzibę firmy i centrum dystrybucyjne.

W 2014 roku budynek został poddany rewitalizacji. Odtworzono detale architektoniczne, przystowowano instalacje do współczesnych potrzeb i wprowadzono nowe funkcje. Obok kina w stylu retro w Paramount House działa m.in. kawiarnia, a od niedawna także biura wykończone w stylu nawiazującym do pierwotnego wystroju. Pracownia Woods Bagot i firma budowlana Elan Construct współtworzyły  nietypową przestrzeń biurową Paramount by The Office Space.  Znalazły się w niej 22 saloniki biznesowe i sala konferencyjna, aneks kuchenny a także bar. W aranżacji wnętrz wykorzystano liczące pół wieku elementy z mosiądzu, wnętrze obłożono drewnem wiśni amerykańskiej. Ten sam gatunek drewna w postaci forniru pojawił się na wielu meblach.  Polerowany metal i drewno zestawiono z innymi tradycyjnymi materiałami, brązową skórą, marmurem i wapieniem.
W rezultacie architektura wnętrz kojarzy się raczej z apartamentem w stylu retro niż typowym biurem na godziny.

przeczytaj rowniez
 • Centrum spa w Biberach
  Centrum spa w Biberach

  Współczesna architektura kojarząca się z japońskim minimalizmem, sauna dla 100 osób, malownicze góry w tle – tak wygląda Jordanbad Sauna Village zaprojektowana przez Jeschke Architektur&Planung dla mieszkańców niewielkiego miasteczka w Szwabii więcej

 • Efektowny minimalizm w Brazylii
  Efektowny minimalizm w Brazylii

  Prosto, tanio, ale nie surowo – architektura wnętrz brazylijskiego mieszkania według Alana Chu więcej

 • Biała bryła kościoła. Węgierski minimalizm
  Biała bryła kościoła. Węgierski minimalizm

  Architektura sakralna w stylu minimalizmu, czyli kościół w Újrónafő więcej

 • Minimalizm na placu zabaw
  Minimalizm na placu zabaw

  Kto powiedział, że plac zabaw musi być kolorowy? Projekt  Asif Khan Architects przygotowany we współpracy z uczniami londyńskiej szkoły wygląda jak kawałek współczesnej architektury, jest oszczędny w formie, a przede wszystkim daje wiele możliwości do zabawy więcej

Autor: KZ
Zdjęcia: Trevor Mein
Data publikacji: 22.01.2016 13:57
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.