archirama.pl

Czarna stalowa rzeźba – Muzeum Architektury Toyo Ito

W Japonii otwarto pierwsze muzeum architektury poświęcone pracom jednego architekta. TIMA, czyli Toyo Ito Museum of Architecture prezentuje nie tylko rysunki, plany i makiety projektów Toyo Ito, najsłynniejszego żyjącego japońskiego architekta. Sam budynek jest niesamowitym eksponatem w skali 1:1 będącym również dziełem wielkiego Toyo Ito

Muzeum Architektury Toyo Ito

Muzeum Architektury Toyo Ito ma strukturę kryształu. Jego bryłę tworzy stos wielościanów

Fot: dzięki uprzejmości Toyo Ito & Associates, Architects

W Imabari na wyspie Omishima w Japonii otwarto Muzeum Architektury Toyo Ito – w skrócie TIMA. Czarna rzeźbiarska bryła stanęła na szczycie urwiska, tuż nad zatoką morską. Ekstrawagancki budynek jest w całości dedykowany twórczości Toyo Ito, największemu z żyjących współczesnych japońskich architektów.

Placówka ma, oprócz dzieło Toyo Ito, eksponować również na wystawach czasowych prace innych architektów. Nie ograniczy się do suchej prezentacji architektury – stałym elementem mają być warsztaty architektoniczne dla dzieci i młodzieży, wykłady i prezentacje.

struktura kryształu Toyo Ito

Sam budynek muzeum TIMA jest jednym wielkim eksponatem. Jego skomplikowana geometria – zestawienie wielościanów w stosie – powoduje, że obiekt wydaje się bardziej abstrakcyjną rzeźbą pełną ostrych narożników i pochyłych płaszczyzn, niż funkcjonalną budowlą.

Toyo Ito stworzył budynek z zestawienia kilku wielościanów, tworzą one strukturę przestrzennego kryształu. Architekt postawił na mniej opatrzone bryły niż typowy sześcian. Obiekt tworzą bowiem m.in. sześcio-ośmiościan oraz inne bryły archimedesowe.

Wrażenia nierealności potęguje fakt, że bryła jest wykonana w całości ze stalowej blachy, nie ma tradycyjnych okien, a płaszczyzny są idealnie gładkie. Na pierwszy rzut oka Toyo Ito Museum of Architecture wygląda jak przeskalowana pomoc naukowa z lekcji stereometrii.

stalowe muzeum architektury

Z drugiej strony budynek muzeum, ze swoim czarnymi, stalowymi bryłami może też przypominać stos wyrzuconych na brzeg morza kadłubów statków. W wyspiarskiej Japonii o takie skojarzenie nietrudno.

Skomplikowana bryła budynku ma swoja kontynuację we wnętrzach, w których tylko podłoga jest pozioma. Ściany i stropy to nachylone płaszczony, najczęściej trójkątne. Okna to jednolite tafle szkła, które stanowią płaszczyzny wielościanów.

Plan budynku wygląda jak przekrój przez plaster miodu, wieloboczne sale przylegają ściśle do siebie. Pomieszczenia nie są wielkie, każde ma inny kształt. Poszczególnie działy wyróżniono wykończeniem, są sale idealnie białe, całkowicie niebieskie, bądź wyłożone drewnem. 

biblioteka pod arkadami

Obok muzeum na zasadzie kontrastu Toyo Ito zaprojektował lekki i eteryczny pawilon biblioteki. Jego charakterystycznym elementem jest dach tworzony przez serię kolebek. Ich stalowe pokrycie tworzą na elewacji rytm arkad, podtrzymywanych przez smukłe stalowe słupy.

Biblioteka mieści również sale warsztatowe, te są w zasadzie w pełni otwarte na otoczenie. Zamiast pełnych ścian sale mają jedynie ażurowe przesłony ze stalowej siatki.

Muzeum Architektury Toyo Ito to kameralny budynek będący kwintesencją współczesnej architektury Japonii, jak i samej twórczości uznanego architekta. Cechuje go bowiem minimalizm, czysta idea, którą konsekwentnie wprowadzono w życie, szczerość materiałowa i eksperymentatorski charakter formy opartej na geometrii wielościanów.

Autor: TM
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Toyo Ito & Associates, Architects, dzięki uprzejmości Toyo Ito Museum of Architecture
Data publikacji: 7.11.2011 11:53

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!