archirama.pl

Czerwona bryła i krzywa wieża w centrum Gdańska. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Co zobaczyć w Gdańsku? Już wkrótce jedną z atrakcji Gdańska ma stać się Muzeum II Wojny Światowej. Czerwona bryła z barwionego betonu została zaprojektowana przez gdyńską pracownię architektoniczną Kwadrat Sp. z o.o.

Współczesna architektura Gdańska: Muzeum II Wojny Światowej

Współczesna architektura Gdańska: Muzeum II Wojny Światowej projektu pracowni architektonicznej Kwadrat Sp. z o.o.

Fot: Dzięki uprzejmości Biura Architektonicznego Kwadrat

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: bryła z czerwonego betonu


Nowe gdańskie muzeum powstanie nad Motławą, niemal w historycznym centrum miasta. Placówka ma pokazywać wojnę z różnych perspektyw, polityków i zwykłych ludzi z różnych krajów. Rozstrzygnięty w 2010 roku konkurs architektoniczny na projekt budynku wygrała gdyńska pracownia architektoniczna Kwadrat Sp. z o.o.
Większa część bryły budynku ukryta jest pod ziemią. Ma sześć kondygnacji, w których będzie się mieścić historyczna ekspozycja. Najbardziej widoczną częścią budynku będzie krzywa wieża w formie graniastosłupa o wysokości ok. 40 metrów. Na najwyższej, ósmej kondygnacji wieży powstanie kawiarnia i restauracja z widokiem na stary Gdańsk. W budynku znajdą się sale wykładowe, konferencyjne, biblioteka, archiwa, magazyny a także podziemny parking. To śmiałe zamierzenie – ta część Gdańska, ze względu na wysoki poziom wód gruntowych i skomplikowaną geologię jest trudnym terenem dla budownictwa.
Powierzchnia nowego muzeum to prawie 58 tys. m kw. Muzeum wyróżniać będzie materiał elewacji, czerwony, barwiony w masie beton.

Architektura Gdańska: jest już wykonawca Muzeum II Wojny Światowej


Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostanie wybudowane przez konsorcjum firm: Warbud SA, Hochtief Polska S.A., Hochtief Solutions AG. Umowa dotycząca budowy nowego muzeum została podpisana w kwietniu 2014, a prace budowlane mają się zacząć w czerwcu. Potrwają według planów 21 miesięcy – po ich zakończeniu Muzeum II Wojny Światowej będzie na pewno jedną z najważniejszych brył, które warto zobaczyć w Gdańsku.

Muzeum II Wojny Światowej: informacje


Powierzchnia całkowita: 57 386 m kw
Powierzchnia użytkowa: 33 110 m kw
Kubatura: 259 035 m3
Maksymalna wysokość: 40,5 m
Liczba miejsc postojowych w parkingu podziemnym: 172
Wartość kontraktu netto dla Warbudu: 101 596 200 zł

Zdjęcia: Dzięki uprzejmości Biura Architektonicznego Kwadrat
Data publikacji: 17.04.2014 13:56

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!