Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: bryła z czerwonego betonu
Nowe gdańskie muzeum powstanie nad Motławą, niemal w historycznym centrum miasta. Placówka ma pokazywać wojnę z różnych perspektyw, polityków i zwykłych ludzi z różnych krajów. Rozstrzygnięty w 2010 roku konkurs architektoniczny na projekt budynku wygrała gdyńska pracownia architektoniczna Kwadrat Sp. z o.o.
Większa część bryły budynku ukryta jest pod ziemią. Ma sześć kondygnacji, w których będzie się mieścić historyczna ekspozycja. Najbardziej widoczną częścią budynku będzie krzywa wieża w formie graniastosłupa o wysokości ok. 40 metrów. Na najwyższej, ósmej kondygnacji wieży powstanie kawiarnia i restauracja z widokiem na stary Gdańsk. W budynku znajdą się sale wykładowe, konferencyjne, biblioteka, archiwa, magazyny a także podziemny parking. To śmiałe zamierzenie – ta część Gdańska, ze względu na wysoki poziom wód gruntowych i skomplikowaną geologię jest trudnym terenem dla budownictwa.
Powierzchnia nowego muzeum to prawie 58 tys. m kw. Muzeum wyróżniać będzie materiał elewacji, czerwony, barwiony w masie beton.
Architektura Gdańska: jest już wykonawca Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostanie wybudowane przez konsorcjum firm: Warbud SA, Hochtief Polska S.A., Hochtief Solutions AG. Umowa dotycząca budowy nowego muzeum została podpisana w kwietniu 2014, a prace budowlane mają się zacząć w czerwcu. Potrwają według planów 21 miesięcy – po ich zakończeniu Muzeum II Wojny Światowej będzie na pewno jedną z najważniejszych brył, które warto zobaczyć w Gdańsku.
Muzeum II Wojny Światowej: informacje
Powierzchnia całkowita: 57 386 m kw
Powierzchnia użytkowa: 33 110 m kw
Kubatura: 259 035 m3
Maksymalna wysokość: 40,5 m
Liczba miejsc postojowych w parkingu podziemnym: 172
Wartość kontraktu netto dla Warbudu: 101 596 200 zł