archirama.pl

Czerwona półka niczym współczesna architektura? Zmiany w Muzeum Schiedam

Firma MVRDV zakończyła modernizację w holenderskim muzeum w Schiedam. Znajdująca się w centrum historycznego miasta neoklasyczna kaplica została przekształcona w strefę wejściową z kawiarnią

Wnętrze historycznej kaplicy z czerwonymi półkami, na których są poukładane programy muzeum.

Wnętrze historycznej kaplicy z czerwonymi półkami, na których są poukładane programy muzeum. Każdy z odwiedzajacych ma swobodny dostep do półek i znajdujacych sie na nich towarów.

Fot: © MVRDV

Aranżacja wnętrz starej kaplicy

Czerwone półki dodane do wnętrza przez projektantów z MVRDV nadają klimat pomieszczeniom kaplicy. Półki zawierają nowy program muzeum i starają się swoim designem zachować historyczny wydźwięk całego budynku. Zmiany przeprowadzone na powierzchni ponad 500 mkw. zostałyzakończone w 2014 roku. W 2006 roku muzeum przeszło remont, który zmienił lokalizację głównego wejścia. Do tej pory znajdowało się ono w piwnicy i trudno było je odnaleźć. Natomiast chluba muzeum, neoklasyczna kaplica, stała opuszczona i zaniedbana. Nie miała również dobrej akustyki.

Projekt firmy MVRDV

Projekt firmy MVRDV łączy cały wymagany program muzeum w serii czerwonych, dużych półek. Zawierają one m.in. różne powierzchnie dla artykułów i przedmiotów designerskich na sprzedaż. Kaplica została wybudowana w roku 1878 według projektu włoskiego architekta Jana Giudici jako duchowe centrum dla ubogich i ludzi chorych. Być może, aby nie rozpraszać ludzi pogrążonych w modlitwie miała ciemne, szarawe wnętrze. Obecnie czerwony kolor półek został przez architektów wybrany jako element, który ociepla surowe ściany kaplicy. Jednocześnie jest to kolor wybrany tak, aby oddawał szacunek dawnemu, sakralnemu przeznaczeniu przestrzeni. Natalie de Vries, architektka, jedna z założycieli firmy MVRDV powiedziała o projekcie: - Jednym prostym i monumentalnym gestem połączyliśmy ze sobą wiele funkcji jednocześnie czyniąc przestrzeń na tyle otwartą i funkcjonalną, na ile to możliwe.   

Czerwona półki niczym współczesna architektura

Ponieważ neoklasyczna kaplica jest w rejestrze zabytków, architekci nie mogli wprowadzić radykalnych zmian. Czerwone półki nie naruszają jej struktury i meandrują dookoła historycznych elementów, takich jak okna czy organy. Są one jednocześnie swoistą oprawą. Perforowania w grzbietach półek pozwalają uniknąć problemów z wilgocią. Wyższe półki stanowią o dobrej akustyce, podczas gdy niższe mają wbudowane diody LED.  Ze względu na swoją lekką konstrukcję każda półka może być usunięta o dowolnej porze bez pozostawienia śladów w pomniku.
 
Co zobaczyć w Schiedam

Muzeum w Schiedam jest instytucją miejską i prezentuje nowoczesną sztukę. Posiada dużą kolekcję  prac artystów takich jak Karel Appel, Lucebert, Constant czy Corneille. Dlatego podczas wakacyjnych wojaży warto zawadzić o to miejsce i zobaczyć nie tylko nowe zbiory muzeum, lecz także odremontowane wnętrze historycznej kaplicy.

 

Agnieszka Ochenkowska

Autor: Agnieszka Ochenkowska
Zdjęcia: © MVRDV
Data publikacji: 12.08.2014 12:59

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!