archirama.pl

Czy architektura Warszawy jest warszawska? Plac Piłsudskiego

Dyskusja o warszawskim placu Piłsudskiego, współczesnej architekturze Warszawy, bryłach nowych obiektów i urbanistyce - co stanie się z jednym z najważniejszych placów Warszawy?

Plac Piłsudskiego i współczesna architektura Warszawy

Czy Pałac Saski zostanei odbudowany? Czy wokół jednego  z najważniejszych placów stolicy pojawią sie bryły nowych budynków? Debata w SARP

Współczesna architektura Warszawy

Redakcja Arché, Koło Krytyki Oddziału Warszawskiego SARP, Katedra Sztuki Krajobrazu SGGW i Akademia Sztuki Architektury Krajobrazu zapraszają na dyskusję o przestrzeni publicznej Warszawy. Spotkania organizowane pod hasłem warszawskość architektury warszawskiej odbywają się w siedzibie SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich). Najbliższe spotkanie, poświęcone funkcjom i przyszłości placu Piłsudskiego rozpocznie się w czwartek 20 marca 2014 o 18.00.
Nowe koncepcje zagospodarowania placu zaprezentują Jacek Damięcki i Stefan Maciąg, gościem specjalnym będzie Zygmunt Stępiński. Spotkanie poprowadzą Grzegorz Buczek oraz Jeremi T. Królikowski.


Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego (dawniej m.in. plac Saski oraz plac Zwycięstwa), to jeden z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych placów Warszawy. Plac znajduje się w dzielnicy Śródmieście Północne. Wciąż trwają dyskusje o możliwości przekształcenia placu. Stowarzyszenie Saski 2018 we współpracy z innymi organizacjami stara się o odbudowę Pałacu Saskiego, którego jedynym zachowanym fragmentem jest kolumnada Grobu Nieznanego Żołnierza. Forum Rozwoju Warszawy proponuje nie tylko odbudowę pałacu, ale także pobliskich kamienic, oraz zamknięcie placu dwoma oficynami od północy i południa. W 2013 dyskusję wzbudził projekt przeprowadzenia nowej trasy tramwajowej, biegnącej przez plac. Co zaproponują uczestnicy spotkania?  

Data publikacji: 11.03.2014 13:41

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!