Architektura
ARCHITEKTURA

Czy bryła wieżowca Złota 44 stanie się symbolem architektury Warszawy?

  • Komentarze

Złota 44

 Złota 44 – ekskluzywny apartamentowiec projektu Daniela Libeskinda

Fot: materiały inwestora
  • Złota 44
  • Złota 44

Dobrze wszystkim znana bryła apartamentowca Złota 44 zdobi, a może szpeci, centrum naszej stolicy. Szklany wieżowiec projektu Daniela Libeskinda jest bryłą wzbudzającą wiele kontrowersji i dyskusji. A co wy myślicie o tej nietuzinkowej realizacji?

Szklana bryła w samym centrum stolicy

Projekt bryły apartamentowca to dzieło Daniela Libeskinda. Jako pierwszy budynek w Polsce został obudowany trójszybową fasadą. Strzelista bryła została wybudowana w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Złote Tarasy oraz Pałacu Kultury i Nauki.

Sam kształt bryły jest po prostu... skomplikowany, jednak po dłuższej analizie znajdujemy tu pewne zależności. Każda z warstw budynku ma tu swoje miejsce. Warstwy te w odpowiedni sposób przenikają się, tworząc bryłę do złudzenia przypominającą wygięty żagiel.

Zastosowanie szklanych elementów w elewacji bryły nadało budynkowi lekkości i dynamizmu. Konstrukcja budynku została naturalnie wygięta, dzięki temu bryła sprawia wrażenie, jakby znajdowała się w ciągłym ruchu. Odpowiednie podzielenie danych elementów bryły, tworzy wizualnie dwa budynki.

>> Dowiedz się, czym jest bryła dla architekta!

Dwie szklane bryły zostały połączone w jedną Jedna z wyodrębnionych brył, z pionową orientacją przeszkleń, to bryła standardowa. Przypomina zwyczajną prostopadłościenną kostkę. Jeżeli ten element pozostałby sam na placu budowy to powstająca tu bryła byłaby przeciętnym i zwyczajnym budynkiem mieszkalnym. Jednak na ten statyczny element bryły architekt nałożył drugą część budynku – wygięty żagiel. To drugi element budynku nadaje bryle dynamiczności i lekkości, tworząc w tym miejscu jedyną w swoim rodzaju architekturę.

Bryła Złotej 44 – hit czy kit?

Bryła apartamentowca od samego początku wzbudza wśród mieszkańców stolicy wiele dyskusji. Projekt Złotej 44 długo borykał się z problemami związanymi z uzyskaniem pozwolenia na budowę, czy później z protestami mieszkańców. Jednak na dzień dzisiejszy bryła budynku widoczna jest w całej swojej okazałości. Na najwyższym poziomie wykańczane są również wnętrza budynku.

Bryła Złotej 44 to według was dzieło architektury na najwyższym poziomie? Czy może rozwiązanie architektoniczne tej bryły to dla was przeżytek i nieporozumienie? Chcielibyście aby to ta bryła symbolem stolicy? Oceńcie sami!

>> Najlepsza bryła Wrocławia? Budynek Thespian pracowni Maćków!

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.