archirama.pl

Czy bryła wieżowca Złota 44 stanie się symbolem architektury Warszawy?

Dobrze wszystkim znana bryła apartamentowca Złota 44 zdobi, a może szpeci, centrum naszej stolicy. Szklany wieżowiec projektu Daniela Libeskinda jest bryłą wzbudzającą wiele kontrowersji i dyskusji. A co wy myślicie o tej nietuzinkowej realizacji?

Złota 44

 Złota 44 – ekskluzywny apartamentowiec projektu Daniela Libeskinda

Fot: materiały inwestora

Szklana bryła w samym centrum stolicy

Projekt bryły apartamentowca to dzieło Daniela Libeskinda. Jako pierwszy budynek w Polsce został obudowany trójszybową fasadą. Strzelista bryła została wybudowana w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Złote Tarasy oraz Pałacu Kultury i Nauki.

Sam kształt bryły jest po prostu... skomplikowany, jednak po dłuższej analizie znajdujemy tu pewne zależności. Każda z warstw budynku ma tu swoje miejsce. Warstwy te w odpowiedni sposób przenikają się, tworząc bryłę do złudzenia przypominającą wygięty żagiel.

Zastosowanie szklanych elementów w elewacji bryły nadało budynkowi lekkości i dynamizmu. Konstrukcja budynku została naturalnie wygięta, dzięki temu bryła sprawia wrażenie, jakby znajdowała się w ciągłym ruchu. Odpowiednie podzielenie danych elementów bryły, tworzy wizualnie dwa budynki.

>> Dowiedz się, czym jest bryła dla architekta!

Dwie szklane bryły zostały połączone w jedną Jedna z wyodrębnionych brył, z pionową orientacją przeszkleń, to bryła standardowa. Przypomina zwyczajną prostopadłościenną kostkę. Jeżeli ten element pozostałby sam na placu budowy to powstająca tu bryła byłaby przeciętnym i zwyczajnym budynkiem mieszkalnym. Jednak na ten statyczny element bryły architekt nałożył drugą część budynku – wygięty żagiel. To drugi element budynku nadaje bryle dynamiczności i lekkości, tworząc w tym miejscu jedyną w swoim rodzaju architekturę.

Bryła Złotej 44 – hit czy kit?

Bryła apartamentowca od samego początku wzbudza wśród mieszkańców stolicy wiele dyskusji. Projekt Złotej 44 długo borykał się z problemami związanymi z uzyskaniem pozwolenia na budowę, czy później z protestami mieszkańców. Jednak na dzień dzisiejszy bryła budynku widoczna jest w całej swojej okazałości. Na najwyższym poziomie wykańczane są również wnętrza budynku.

Bryła Złotej 44 to według was dzieło architektury na najwyższym poziomie? Czy może rozwiązanie architektoniczne tej bryły to dla was przeżytek i nieporozumienie? Chcielibyście aby to ta bryła symbolem stolicy? Oceńcie sami!

>> Najlepsza bryła Wrocławia? Budynek Thespian pracowni Maćków!

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały inwestora
Data publikacji: 9.07.2012 11:44

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!