archirama.pl

Czy w Hong Kongu powstanie współczesna ikona architektury? Projekt CUBE BIOINFORMATICS CENTRE

Hong Kong Science Park jest miejscem całkowicie poświeconym nauce i nowoczesnym technologiom. Aby podkreślić istotę parku w mieście zorganizowano konkurs architektoniczny na reprezentacyjny obiekt – ikonę architektury, która łączyłby nowoczesne technologie i projektowanie zrównoważone. Swoją propozycję przedstawiła pracownia architektoniczna theAe z Hong Kongu. Jak Wam się podoba bryła CUBE BIOINFORMATICS CENTRE?

Bryła CUBE BIOINFORMATICS CENTRE w Hong Kongu od strony północnej  autor: TheAe Architects

Bryła CUBE BIOINFORMATICS CENTRE w Hong Kongu od strony północnej

autor: TheAe Architects

Ikona architektury - czy oryginalna bryła i nowoczesne technologie wystarczą?

Pomysł na bryłę zaproponowała m. in. pracownia architektoniczna theAe z Hong Kongu. Architekci skupili uwagę na stworzeniu zrównoważonej architektury współczesnej. Powstał oryginalny i innowacyjny projekt CUBE BIOINFORMATICS CENTRE, który ma szansę stać się w przyszłości ikoną architektury. Mimo niepospolitej formy obiekt harmonizuje z otaczającymi go budynkami.

Projektanci połączyli symbole matematyczne z geometrycznymi – tak powstał kształt obiektu. Idea wynikła z sekwencji skojarzeń: science > math > logic > CUBE. Podążając za tą myślą architekci zaprojektowali bryłę w formie sześcianu.

Wielofunkcyjny budynek o powierzchni 3 140 mkw ma wysokość 31 metrów i 6 kondygnacji nadziemnych. Kształt ogromnego kubika ewaluował wraz z procesem projektowania. Jedno z przekształceń spowodowane było orientacją budynku – skierowaniem go w stronę słońca, co wiązało się z absorpcją promieni słonecznych przez solary zainstalowane na dachu. System zapewnić ma całkowite zapotrzebowanie na energię w budynku, wyłączając kawiarnię na pierwszym piętrze. Panele fotowoltaiczne zainstalowane będą na 4 i 5 poziomie.

Fasady ustawione pod kątem budynku składają się paneli kompozytowych – płyt MDF od wewnętrznej strony oraz lekkiego prefabrykatu z zewnątrz, a także podwójnej powłoki z niskoemisyjnego szkła pomiędzy nimi. Taka fasada ograniczy światło słoneczne i zminimalizuje przegrzewanie się budynku w ciągu dnia.

We wspomnianych panelach elewacyjnych wycięte są wzory figur geometrycznych – co jest zarówno elementem estetycznym i symbolicznym, jak również ma związek z ograniczeniem emisyjności dwutlenku węgla. Forma budynku-kubika ulega również transformacji w wyniku zaprojektowania przeszkleń, balkonów oraz otworów wentylacyjnych. Obiekt przypomina nieco planszę kultowej gry TETRIS – grupy elementów złożonych z sześcianów zostały z bryły „wycięte” i lekko przesunięte.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 7.10.2014 11:53

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!