Ikona architektury - czy oryginalna bryła i nowoczesne technologie wystarczą?
Pomysł na bryłę zaproponowała m. in. pracownia architektoniczna theAe z Hong Kongu. Architekci skupili uwagę na stworzeniu zrównoważonej architektury współczesnej. Powstał oryginalny i innowacyjny projekt CUBE BIOINFORMATICS CENTRE, który ma szansę stać się w przyszłości ikoną architektury. Mimo niepospolitej formy obiekt harmonizuje z otaczającymi go budynkami.
Projektanci połączyli symbole matematyczne z geometrycznymi – tak powstał kształt obiektu. Idea wynikła z sekwencji skojarzeń: science > math > logic > CUBE. Podążając za tą myślą architekci zaprojektowali bryłę w formie sześcianu.
Wielofunkcyjny budynek o powierzchni 3 140 mkw ma wysokość 31 metrów i 6 kondygnacji nadziemnych. Kształt ogromnego kubika ewaluował wraz z procesem projektowania. Jedno z przekształceń spowodowane było orientacją budynku – skierowaniem go w stronę słońca, co wiązało się z absorpcją promieni słonecznych przez solary zainstalowane na dachu. System zapewnić ma całkowite zapotrzebowanie na energię w budynku, wyłączając kawiarnię na pierwszym piętrze. Panele fotowoltaiczne zainstalowane będą na 4 i 5 poziomie.
Fasady ustawione pod kątem budynku składają się paneli kompozytowych – płyt MDF od wewnętrznej strony oraz lekkiego prefabrykatu z zewnątrz, a także podwójnej powłoki z niskoemisyjnego szkła pomiędzy nimi. Taka fasada ograniczy światło słoneczne i zminimalizuje przegrzewanie się budynku w ciągu dnia.
We wspomnianych panelach elewacyjnych wycięte są wzory figur geometrycznych – co jest zarówno elementem estetycznym i symbolicznym, jak również ma związek z ograniczeniem emisyjności dwutlenku węgla. Forma budynku-kubika ulega również transformacji w wyniku zaprojektowania przeszkleń, balkonów oraz otworów wentylacyjnych. Obiekt przypomina nieco planszę kultowej gry TETRIS – grupy elementów złożonych z sześcianów zostały z bryły „wycięte” i lekko przesunięte.
Milena Glinojecka