archirama.pl

Czy w warszawskich Łazienkach Królewskich powstanie nowoczesna przestrzeń wystawowa?

Łazienki Królewskie. Podczas dyskusji, która odbyła się w piątek 22 listopada w Łazienkach Królewskich w Warszawie, zwycięzcy konkursu na projekt Ogrodu XXI wieku, architekci Mecanoo International B.V. i Jojko + Nawrocki, publicznie przedstawili koncepcję rewitalizacji niezagospodarowanej części jednej głównych atrakcji turystycznych stolicy. Uczestnicy mogli poznać szczegóły projektu i osobiście wyrazić opinie na ten temat.

Czy w warszawskich Łazienkach Królewskich powstanie nowoczesna przestrzeń wystawowa?

I nagroda w konkursie na Ogród XXI wieku w warszawskich Łazienkach Królewskich, Mecanoo Architecten i jojko+nawrocki architekci

Fot: materiały prasowe

14 listopada rozstrzygnięto konkurs na zagospodorwanie części warszawskich Łazienek Królewskich pomiędzy ulicą Parkową, a aleją Chińską. Być może powstanie tam nowoczesny pawilon wystawowy z ogólnodostępnym ogrodem na dachu. Ponieważ plany wzbudzają duże emocje krytyków, historyków sztuki i samych warszawiaków, w piątek 22 listopada zainteresowani mogli osobiście spotkać się z autorami projektu nowego pawilonu w warszawskich Łazienkach Królewskich.

Przeczytaj więcej tutaj

 

Łazienki Królewskie na kulturalnej mapie Europy

W Łazienkach Królewskich można znaleźć już przykład ogrodu klasycznego, romantycznego oraz założeń pochodzących z XX-lecia międzywojennego. Wybrany projekt zakłada wzbogacenie tego złożonego kompleksu parkowego o Ogród XXI wieku łaczący w sobie funkcje rekreacyjne i kulturalne. Ważnym aspektem koncepcji było stworzenie nowoczesnej i obszernej przestrzeni wystawowej spełniającej wymagania unijne i światowe. Ponieważ obecnie w stolicy brakuje takich miejsc, Warszawa jest często pomijana przy organizacji prestiżowych, międzynarodowych wystaw czasowych. Jeśli uda się zrealizować koncepcję projektu, warszawiacy zyskają atrakcyjną przestrzeń reakreacyjną, a stolica będzie miała szansę częściej pojawiać się na kulturalnej mapie Europy.

Historia i nowoczesność w Łazienkach Królewskich

Zwycięska koncepcja nowego pawilonu w Łazienkach Królewskich jest połączeniem nowoczesnej architektury z zielenią. Celem projektantów i architektów krajobrazu było wpisanie budynku w złożony charakter parku, co pozwoli na rewitalizację niezagospodarowanej części Łazienek Królewskich. Jak podkreślają autorzy, budynek ukryty pod zieloną łąką i nie będzie ingerował w historyczny charakter oraz środowisko naturalne parku. Będzie natomiast stanowił połączenie parku z miastem i wpisze się w złożony kompleks ogrodowy z letnią rezydencją Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Optymistyczne plany Mecanoo International B.V. i Jojko + Nawrocki

Jak podkreślają Mecanoo International B.V. i Jojko + Nawrocki, projekt na pawilon w Łazienkach Królewskich jest obecnie w fazie koncepcji i przed realizacją czeka go jeszcze długa droga wymagająca między innymi zgody konserwatora zabytków. Według optymistycznych prognoz pomysłodawców i autorów, rozpoczęcie inwestycji może nastąpić już w 2015 roku.

Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: www.copperconcept.org, materiały prasowe
Data publikacji: 25.11.2013 14:26

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!