14 listopada rozstrzygnięto konkurs na zagospodorwanie części warszawskich Łazienek Królewskich pomiędzy ulicą Parkową, a aleją Chińską. Być może powstanie tam nowoczesny pawilon wystawowy z ogólnodostępnym ogrodem na dachu. Ponieważ plany wzbudzają duże emocje krytyków, historyków sztuki i samych warszawiaków, w piątek 22 listopada zainteresowani mogli osobiście spotkać się z autorami projektu nowego pawilonu w warszawskich Łazienkach Królewskich.
Łazienki Królewskie na kulturalnej mapie Europy
W Łazienkach Królewskich można znaleźć już przykład ogrodu klasycznego, romantycznego oraz założeń pochodzących z XX-lecia międzywojennego. Wybrany projekt zakłada wzbogacenie tego złożonego kompleksu parkowego o Ogród XXI wieku łaczący w sobie funkcje rekreacyjne i kulturalne. Ważnym aspektem koncepcji było stworzenie nowoczesnej i obszernej przestrzeni wystawowej spełniającej wymagania unijne i światowe. Ponieważ obecnie w stolicy brakuje takich miejsc, Warszawa jest często pomijana przy organizacji prestiżowych, międzynarodowych wystaw czasowych. Jeśli uda się zrealizować koncepcję projektu, warszawiacy zyskają atrakcyjną przestrzeń reakreacyjną, a stolica będzie miała szansę częściej pojawiać się na kulturalnej mapie Europy.
Historia i nowoczesność w Łazienkach Królewskich
Zwycięska koncepcja nowego pawilonu w Łazienkach Królewskich jest połączeniem nowoczesnej architektury z zielenią. Celem projektantów i architektów krajobrazu było wpisanie budynku w złożony charakter parku, co pozwoli na rewitalizację niezagospodarowanej części Łazienek Królewskich. Jak podkreślają autorzy, budynek ukryty pod zieloną łąką i nie będzie ingerował w historyczny charakter oraz środowisko naturalne parku. Będzie natomiast stanowił połączenie parku z miastem i wpisze się w złożony kompleks ogrodowy z letnią rezydencją Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Optymistyczne plany Mecanoo International B.V. i Jojko + Nawrocki
Jak podkreślają Mecanoo International B.V. i Jojko + Nawrocki, projekt na pawilon w Łazienkach Królewskich jest obecnie w fazie koncepcji i przed realizacją czeka go jeszcze długa droga wymagająca między innymi zgody konserwatora zabytków. Według optymistycznych prognoz pomysłodawców i autorów, rozpoczęcie inwestycji może nastąpić już w 2015 roku.