Architektura
ARCHITEKTURA

DAS HAUS - projekt domu jednorodzinnego polskiego architekta reprezentował Polskę na międzynarodowej wystawie architektury!

  • Komentarze

DAS HAUS - apartamentowiec w Krakowie

DAS HAUS - projekt domu jednorodzinnego powstał w pracowni BP Projekt Kazimierz Butelski.

Fot: Beata Niźnik
  • DAS HAUS - dom jednorodzinny w Krakowie
  • DAS HAUS - apartamentowiec w Krakowie
  • DAS HAUS - nowoczesny apartamentowiec w Krakowie
  • DAS HAUS - dom jednorodzinny w Krakowie

Projekt domu DAS HAUS został pomyślany jako dom bliźniak, w którym mieszczą się cztery apartamenty. Ten apartamentowiec o nowoczesnej bryle został wybudowany w Krakowie.  Łączy w sobie nowoczesność i funkcjonalność oraz dobrze wpisuje się w otaczającą go przestrzeń.

Projekt domu jednorodzinnego DAS HAUS powstał w pracowni BP Projekt Kazimierz Butelski. Założeniem architekta było stworzenie projektu apartamentowca z bryłą nowoczesną, ale wpisującą się w regionalną architekturę.  Dodatkową zaletą tego apartamentowca jest otaczająca go zieleń.

Nowoczesna bryła apartamentowca narzuca rytm


Bryła domu łączy dwa domy jednorodzinne z dwoma apartamentami po 200 mkw w każdym z nich.  Bliźniak ma wspólny, stromy dwuspadowy dach.  Na poddaszu ukryte są pomieszczenia  o funkcji pomocniczej. Parter każdego z apartamentów zaprojektowano jako przestrzeń otwartą z wolnostojącymi drewnianymi schodami. Na piętrze mieszczą się dwa pokoje, łazienka, pralnia oraz garderoba. Jeszcze wyżej znajduje się przeszklona pracownia i taras. Ta część wydaje się  być najatrakcyjniejszą częścią domu. Apartamentowiec otoczony jest dużym ogrodem.

Cześć elewacji domu wykończono kamiennymi płytami z trawertynu, pozostałą część - białym tynkiem. Od frontu oraz z tylu budynku zaprojektowano duże przeszklenia, dzięki czemu pokoje dzienne są bardzo dobrze doświetlone.
DAS HAUS ma konstrukcję żelbetową, szkieletową z wypełnieniem z pustaków ceramicznych.

DAS HAUS jako jeden z projektów reprezentujących Polskę na międzynarodowej wystawie architektonicznej

Projekt Kazimierza Butelskiego DAS HAUS  był jednym z projektów, które reprezentowały Polskę w szóstej edycji wystawy V4 Family House 2013, organizowanej od 2008 przez Stowarzyszenie Architektów Węgierskich przy wsparciu Narodowej Fundacji Kultury Węgier i we współpracy ze stowarzyszeniami architektów z Polski, Czech i Słowacji.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.