archirama.pl

DAS HAUS - projekt domu jednorodzinnego polskiego architekta reprezentował Polskę na międzynarodowej wystawie architektury!

Projekt domu DAS HAUS został pomyślany jako dom bliźniak, w którym mieszczą się cztery apartamenty. Ten apartamentowiec o nowoczesnej bryle został wybudowany w Krakowie.  Łączy w sobie nowoczesność i funkcjonalność oraz dobrze wpisuje się w otaczającą go przestrzeń.

DAS HAUS - apartamentowiec w Krakowie

DAS HAUS - projekt domu jednorodzinnego powstał w pracowni BP Projekt Kazimierz Butelski.

Fot: Beata Niźnik

Projekt domu jednorodzinnego DAS HAUS powstał w pracowni BP Projekt Kazimierz Butelski. Założeniem architekta było stworzenie projektu apartamentowca z bryłą nowoczesną, ale wpisującą się w regionalną architekturę.  Dodatkową zaletą tego apartamentowca jest otaczająca go zieleń.

Nowoczesna bryła apartamentowca narzuca rytm


Bryła domu łączy dwa domy jednorodzinne z dwoma apartamentami po 200 mkw w każdym z nich.  Bliźniak ma wspólny, stromy dwuspadowy dach.  Na poddaszu ukryte są pomieszczenia  o funkcji pomocniczej. Parter każdego z apartamentów zaprojektowano jako przestrzeń otwartą z wolnostojącymi drewnianymi schodami. Na piętrze mieszczą się dwa pokoje, łazienka, pralnia oraz garderoba. Jeszcze wyżej znajduje się przeszklona pracownia i taras. Ta część wydaje się  być najatrakcyjniejszą częścią domu. Apartamentowiec otoczony jest dużym ogrodem.

Cześć elewacji domu wykończono kamiennymi płytami z trawertynu, pozostałą część - białym tynkiem. Od frontu oraz z tylu budynku zaprojektowano duże przeszklenia, dzięki czemu pokoje dzienne są bardzo dobrze doświetlone.
DAS HAUS ma konstrukcję żelbetową, szkieletową z wypełnieniem z pustaków ceramicznych.

DAS HAUS jako jeden z projektów reprezentujących Polskę na międzynarodowej wystawie architektonicznej

Projekt Kazimierza Butelskiego DAS HAUS  był jednym z projektów, które reprezentowały Polskę w szóstej edycji wystawy V4 Family House 2013, organizowanej od 2008 przez Stowarzyszenie Architektów Węgierskich przy wsparciu Narodowej Fundacji Kultury Węgier i we współpracy ze stowarzyszeniami architektów z Polski, Czech i Słowacji.

Zdjęcia: Beata Niźnik
Data publikacji: 18.02.2014 13:21

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!