archirama.pl

Detale współczesnej architektury: jak rynna zmienia dom

Bryła budynku, elewacja, pokrycie dachowe w widoczny sposób zmieniają wygląd domu. Ale o funkcjonalności współczesnej architektury decydują także takie elementy, jak orynnowanie

Nowoczesna stodoła - systemy rynnowe Galeco

Prosta bryła, efektowna faktura elewacji - do takiego budynku pasują systemy bezokapowe

Fot: Galeco, fot. Modern Studio Architektury

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wydajne systemy rynnowe

Wygląd i funkcjonalność systemów rynnowych ewoluowały przez lata, nowe rozwiązania bardzo wyraźnie różnią się od tych sprzed lat.
System orynnowania powinien być przede wszystkim bezpieczny. Rynny i rury spustowe muszą więc mieć odpowiednią wielkość. Zbyt mały przekrój sprawi, że w trakcie intensywnych opadów deszczu woda będzie się przelewała przez górną część rynny. Może to doprowadzić do pojawienia się wilgoci na ścianach domu i fundamentach.

Wybór rynien należy oprzeć na wyliczeniach związanych z wymiarem połaci dachowych. Ważne jest też nachylenie rynny. Poszukując nowych, lepszych rozwiązań, firma Galeco opracowała system orynnowania o nazwie STAL2. Wyróżnia się on kwadratowym przekrojem rynny i rury spustowej. Forma ta zwiększa wydajność systemu orynnowania. Efekt taki osiąga się poprzez zastosowanie głębokiego profilu rynny, zwanego kontynentalnym. Rynna o kwadratowym przekroju zmieści więcej wody niż w rynny półokrągłe o podobnym rozmiarze.

Bryła bez okapu

Tradycyjne rynny o półokrągłych przekrojach są zazwyczaj widoczne przy styku z okapem dachu. Firma Galeco uprościła formę rynny, sprowadzając ją do kształtu prostokąta. Nowy system Galeco BEZOKAPOWY umożliwił ukrycie rynien w elewacji. Całość zachowuje szczelność i chroni dom, jednocześnie sprawiając, że orynnowanie jest niewidoczne. Nowy standard systemów rynnowych nie zaburza bryły budynku.

Współczesna architektura i kolor

Czarne albo utrzymane w naturalnych kolorach metalu; rynny w stonowanych i bezpiecznych odcieniach powoli ustępują miejsca bardziej zróżnicowanym kolorom. Daje to nowe możliwości w projektowaniu elewacji. Galeco w swojej ofercie ma system Galeco PVC. Elementy tego systemu są dostępne w ośmiu wariantach kolorystycznych. Dzięki temu łatwiej można dopasować rynnę do koloru drzwi lub okien. 

Więcej informacji - www.bezokapowy.pl >>


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zdjęcia: Galeco, Galeco, fot. Stanisław Kutyba, Galeco, fot. Modern Studio Architektury
Data publikacji: 8.04.2015 11:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!