archirama.pl

DOM ROBERTA KONIECZNEGO. Dom architekta ARKA KONIECZNEGO, dom na wzgórzu w Brennej

Robert Konieczny zaprojektował ARKĘ KONIECZNGEO. Wraz z nadejściem wiosny przypominamy projekt nowoczesnego domu architekta tzw. Arkę Koniecznego. Szef pracowni KWK PROMES, Robert Konieczny, wybrał dla swojego domu górski stok w Brennej. Zobacz zdjęcia z budowy Arki Koniecznego.   

Dom architekta. Arka Koniecznego w Brennej

Szef pracowni KWK PROMES wybrał dla swojego domu górski stok w Brennej.

Fot: Robert Konieczny, dzięki uprzejmości KWK PROMES

 A tak Robert Konieczny pisze o projekcie swojego domu w Brennej.

ARKA KONIECZNEGO GENEZA

Po dwóch latach projekt domu został wreszcie ukończony i rozpoczęła się budowa. Jednak po dwóch dniach mało efektywnych zmagań koparko-ładowarki z twardym gruntem, architekt doszedł do wniosku, że inwestycja na pewno przekroczy zakładany budżet a realizowany na zboczu dom nie respektuje sił górskiej przyrody tylko próbuje się im przeciwstawić współczesną technologią (potężne ściany oporowe, głębokie drenaże). Postanowił zmienić projekt, na nowo definiując priorytety, z których miał wynikać.

>>Czy dom ekologiczny może być energooszczędny i tani?

IDEA DOMU

Największą wartością działki jest wspaniały widok, który się z niej roztacza, stąd myśl by dom stał się dla niego ramą, która go kadruje. Najwłaściwszą okazała się całkiem otwarta na górski pejzaż budowla parterowa, dająca wszystkim pomieszczeniom ten sam widok. Pojawił się jednak problem poczucia bezpieczeństwa, gdyż działka znajduje się na absolutnym odludziu. Wyjściem okazało się „odkręcenie” budynku tak, by z ziemią stykał się tylko jednym narożnikiem, a reszta zawisła nad zboczem wzgórza. W ten sposób część parteru, w której zlokalizowano sypialnie została wywindowana na poziom pierwszego piętra. Problem poczucia bezpieczeństwa dotyczy także lokalizacji domu na stromym zboczu, gdyż pojawiło się realne zagrożenie osuwiskiem, coraz częściej występującym w polskich górach. By jak najmniej naruszać rodzimy grunt zrodził się pomysł by dom potraktować jak most, pod którym swobodnie przepływa woda opadowa. Stąd podłoga parteru to wisząca nad ziemią płyta podparta zaledwie na trzech niezależnych ścianach.

>>Nowoczesna willa tradycyjna – czyli dom z gontu i betonu

FORMA I STRUKTURA

Górskie realia i zapis w planie wymusiły dach dwuspadowy. Dom przybrał formę typowej stodoły stojącej na 3 cienkich ścianach. Aby nadać budynkowi sztywność , ściany zostały stężone płaszczyznami ''odwróconego” dachu a ich konsekwentne pochylenie zwiększyło poczucie bezpieczeństwa i nadało lekkość konstrukcji. Dom ze względu na bryłę i przepływającą pod nią wodę zaczął przypominać arkę. Strukturalnie dom nawiązuje do zasady budowania górskich chat i schronisk, w których podwalina konstrukcyjna była wykonana z kamienia a część mieszkalna z drewna. Tu podobnie, cała konstrukcja to jednorodny monolit wykonany ze współczesnego kamienia- betonu, część mieszkalna to drewniana kapsułka włożona do środka. Wybór betonu jako materiału konstrukcyjnego i wykończeniowego był czysto pragmatyczny, to najtańsze i najtrwalsze z możliwych rozwiązań, wykończone już na etapie powstania konstrukcji.

>>Drewniany dom, tradycja czy ekstrawagancja?

Zdjęcia: KWK Promes, Robert Konieczny, dzięki uprzejmości KWK PROMES
Data publikacji: 13.04.2012 17:08

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!