archirama.pl

Dom architekta. Konkurs architektoniczny

W czwartej edycji Konkursu dla Młodych Architektów uczestnicy mogą zaprojektować dom własny architekta, zaproponować rewitalizację Nowej Huty albo zmienić zaniedbaną bryłę w centrum kultury

Konkurs dla Młodych Architektów 2016
Fot: Matertiały prasowe konkursu

Konkurs dla Młodych Architektów po raz kolejny daje młodym projektantom możliwość zmierzenia się z interesującymi, dającymi dużo swobody zadaniami. Uczestnicy IV edycji konkursu mogą wybrać jedną z trzech kategorii.

Dom architekta

Projektant zwykle musi godzić się na kompromisy, dostosowywać do oczekiwań inwestora i jego potrzeb. Rzadkim wyjątkiem jest sytuacja, gdy architekt i przyszły użytkownik budynku to ta sama osoba. Może wówczas powstać bryła najlepiej manifestująca styl i gust architekta, jego osobowość i sposób myślenia o architekturze. Modernistyczny dom Stanisława i Barbary Brukalskich, Home & Studio Franka Lloyda Wrighta to właśnie takie budynki – wizytówki. Pierwsze zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu domu własnego. Organizatorzy konkursu sugerują zastosowanie rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, a także systemów elektroniki optymalizującej funkcjonowanie obiektu.

Rewitalizacja Nowej Huty

Dla tych projektantów którzy marzą o działaniach w większej skali przygotowano zadanie urbanistyczne. Uczestnicy, którzy się go podejmą, mają przygotować koncepcję przebudowy pokaźnego obszaru miasta. Na terenie Nowej Huty, a dokładnie działki przy ul. Ujastek miałby powstać wielofunkcyjny kompleks budynków, współczesne miejsce pracy. Główna funkcja proponowana przez organizatorów to biura, ale ostateczna decyzja zależy od samych projektantów. Ważne, by nowa przestrzeń służyła pracownikom i mieszkańcom okolicy, funkcjonowała także wieczorami i w weekendy.

Modernizacja starej bryły

Również trzecie zadanie związane jest z rewitalizacją. Autorzy prac zgłaszanych w tej kategorii powinni wskazać znany sobie, zaniedbany obiekt – stary dworek,  nieużywaną halę fabryczną czy wieżę ciśnień. Ważne, by nie był zbyt duży. Zadanie polega na przekształceniu obiektu tak, by służył lokalnej społeczności jako ośrodek kultury i integracji społecznej. Zaprojektowana przestrzeń powinna być wielofunkcyjna, umożliwiając organizację wystaw, przedstawień czy niewielkich wydarzeń sportowy. Może też mieścić bibliotekę albo warsztat do wspólnej pracy – znów pole do popuszczenia wodzy fantazji jest szerokie.

Zgodnie z regulaminem, aby praca została zakwalifikowana do konkursu, autorzy powinni uwzględnić wykorzystanie produktów z oferty partnera konkursu, firmy CEMEX Polska (m.in. biały cement, kruszywa dekoracyjne, betonowane nawierzchnie).

Terminy


12 maja 2016 – Dzień Młodego Architekta - Warsztaty edukacyjne - Warszawa, Multikino Złote Tarasy
20 maja 2016 – ostatni dzień nadsyłania zgłoszeń.
31 sierpnia 2016 – termin nadsyłania prac konkursowych.

Nagrody w konkursie architektonicznym

I nagroda - 7000 zł
II nagroda - 5000 zł
III nagroda - 3000 zł


Więcej informacji, szczegółowe wymagania dotyczące zgłoszeń i regulamin dostępne są na stronie konkursowej >>Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Matertiały prasowe konkursu
Data publikacji: 24.03.2016 11:42

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!