archirama.pl

Dom artystki Moniki Sosnowskiej w Warszawie

Spontaniczna, powstająca bez reguł zabudowa okolicy stała się inspiracją świadomego gestu projektantów. Zamiast zwartego domu architekci stworzyli kompozycję czterech brył, minimalistycznych rzeźb tworzących quasi-urbanistyczne założenie wokół wspólnego dziedzińca

Dom artystki Moniki Sosnowskiej w Warszawie

Dom Moniki Sosnowskiej, autorstwa Piotra Brzozy i Marcina Kwietowicza - widok ogólny od strony ulicy

Fot: Juliusz Sokołowski

Charakterystycznym elementem warszawskiej dzielnicy Targówek jest założony jeszcze w XIX wieku Cmentarz Bródnowski. Z tym 114-hektarowym założeniem sąsiaduje drobna zabudowa jednorodzinna oraz liczne warsztaty kamieniarskie i rzemieślnicze. Dalej znajdują się stare i nowe blokowiska oraz półdzikie tereny zielone. Decyzja o kupnie działki i zbudowaniu domu w tak mało atrakcyjnej okolicy, w dodatku tuż przy zabytkowym kirkucie, jest odważna. Jednak inwestorka, otwarta na eksperymenty artystka Monika Sosnowska, poszukiwała niezobowiązującego sąsiedztwa, w które budynek może się wtopić, ale jednocześnie nie narzuci ono niepożądanych form architektonicznych jak czerwony dach czy ganek.

Dom miał pomieścić mieszkanie, pracownię, garaż oraz wydzieloną przestrzeń gościnną. Zaproponowane przez projektantów ulokowanie poszczególnych funkcji w czterech osobnych, niepołączonych ze sobą kubaturach to radykalne rozwiązanie. Ich układ powtarza w skali działki rozdrobnienie pobliskiej tkanki architektonicznej i najważniejsze cechy stylu okolicznej, nawiązującej do małomiasteczkowej, zabudowy. Budynek pracowni stoi w pierzei ulicy. Pozostałe również co najmniej jedną ścianą przylegają do sąsiednich posesji i mają dachy pulpitowe, takie same jak budynki wokół. Wewnątrz działki tworzą się dziedzińce, urbanistyczne miniwnętrza, odpowiadające skalą i kształtem towarzyszącym im kubaturom.

Ciągi komunikacyjne meandrują między nimi, podobnie jak ma to miejsce wśród okolicznych zabudowań, jest to jednak przepływanie ściśle kontrolowane. Odczytany kod kontekstu miejsca został przetłumaczony na język współczesnej architektury. Widoczne są tu także nawiązania do powściągliwej estetyki holenderskiej i japońskiego pojęcia przenikania się przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej. Dom jest wynikiem ściśle przemyślanego procesu projektowego, a nie pragmatycznego i intuicyjnego podążania za potrzebami, które polega na stopniowym, chaotycznym doklejaniu dobudówek do już istniejących struktur.
Nieustanne przemieszczanie się między budynkami, nawet zimą, jest kwestią przyzwyczajenia. W dzisiejszych czasach większe wątpliwości budzi problem energooszczędności. Aby zniwelować wysoki budżet budowy czterech osobnych brył i zminimalizować koszty utrzymania domu, zastosowano tanie technologie budowlane (bloczki Ytong, dach kryty papą), zainwestowano w wydajne ogrzewanie podłogowe i nowoczesną pompę ciepła. Zredukowano też detal do granic możliwości – rynny i rury spustowe są ukryte, a okna, pomalowane na ten sam co elewacja, ciemnoszary kolor, zlicowano ze ścianami.
Niewiele jest w Polsce nowo wybudowanych domów prywatnych, w których zamiast inspiracji modnym stylem żurnalowym albo architekturą dworkową widoczne są tak silnie nawiązania do otoczenia, świadomie zinterpretowanego i przełożonego na współczesne środki architektonicznego wyrazu.

Źródło: "Architektura Murator" 7/2010
Autor: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Zdjęcia: Juliusz Sokołowski
Data publikacji: 13.06.2011 13:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!