Architektura
ARCHITEKTURA

Dom cebula – nowy projekt 81.WAW.PL

  • Komentarze

Dom cebula. Projekt pracowni architektonicznej 81.WAW.PL

Biały Dom cebula. Projekt pracowni architektonicznej 81.WAW.PL, 2015

Fot: 81.waw.pl
  • Dom cebula. Projekt pracowni architektonicznej 81.WAW.PL
  • Dom cebula - elwacja od strony ogrodu
  • Ciemne, poprzeczne ścianki mają zostać pokryte pnącą się zielenią

Trochę minimalistycznej architektury modernizmu, trochę zabawy bryłą. Dom cebula to nowy projekt warszawskiej pracowni 81.WAW.PL

Dom cebula jest parterowym budynkiem z płaskim dachem i ścianami pokrytymi białym tynkiem. To cechy upodabniające go do modernistycznych willi. Projektanci z 81.WAW.PL zdecydowali się jednak poruszyć bryłę. Zamiast prostych linii, ściany układają się w wycinek koła.

Trzy główne ściany konstrukcyjne są przesunięte względem siebie, dając wrażenie nakładających się warstw. Charakterystyczna bryła jest rezultatem dostosowania do działki. Wjazd znajduje się w narożniku posesji, zaproponowana przez architektów forma pozwoliła na skrócenie podjazdu i zachowanie oczekiwanej przez inwestora ekspozycji. Dzięki temu mieszkańcy mają okna skierowane w najbardziej atrakcyjnym kierunku, w stronę pobliskiego lasu.

Podział bryły

Architekci wydzielili dwie strefy. Pierwsza z nich, dzienna, mieści część wspólną, do której zapraszani są goście. Zwrócona jest ona ku wnętrzu działki z ogrodem. Okna otwarte są na południe, co sprzyja dobremu doświetleniu pomieszczeń. Na przestrzeń wewnętrzną składają się salon, jadalnia i kuchnia z panoramicznym oknem. Z kuchnią sąsiaduje zadaszony taras z miejscem na duży stół.
W głębi znajduje się prywatna część domu z sypialniami gospodarzy i dzieci, łazienkami oraz pokojem gościnnym. Okna w tej części skierowane są na wschód, sypialnie są więc najlepiej oświetlone rano.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.