archirama.pl

Dom cebula – nowy projekt 81.WAW.PL

Trochę minimalistycznej architektury modernizmu, trochę zabawy bryłą. Dom cebula to nowy projekt warszawskiej pracowni 81.WAW.PL

Dom cebula. Projekt pracowni architektonicznej 81.WAW.PL

Biały Dom cebula. Projekt pracowni architektonicznej 81.WAW.PL, 2015

Fot: 81.waw.pl

Dom cebula jest parterowym budynkiem z płaskim dachem i ścianami pokrytymi białym tynkiem. To cechy upodabniające go do modernistycznych willi. Projektanci z 81.WAW.PL zdecydowali się jednak poruszyć bryłę. Zamiast prostych linii, ściany układają się w wycinek koła.

Trzy główne ściany konstrukcyjne są przesunięte względem siebie, dając wrażenie nakładających się warstw. Charakterystyczna bryła jest rezultatem dostosowania do działki. Wjazd znajduje się w narożniku posesji, zaproponowana przez architektów forma pozwoliła na skrócenie podjazdu i zachowanie oczekiwanej przez inwestora ekspozycji. Dzięki temu mieszkańcy mają okna skierowane w najbardziej atrakcyjnym kierunku, w stronę pobliskiego lasu.

Podział bryły

Architekci wydzielili dwie strefy. Pierwsza z nich, dzienna, mieści część wspólną, do której zapraszani są goście. Zwrócona jest ona ku wnętrzu działki z ogrodem. Okna otwarte są na południe, co sprzyja dobremu doświetleniu pomieszczeń. Na przestrzeń wewnętrzną składają się salon, jadalnia i kuchnia z panoramicznym oknem. Z kuchnią sąsiaduje zadaszony taras z miejscem na duży stół.
W głębi znajduje się prywatna część domu z sypialniami gospodarzy i dzieci, łazienkami oraz pokojem gościnnym. Okna w tej części skierowane są na wschód, sypialnie są więc najlepiej oświetlone rano.

Autor: KZ
Zdjęcia: 81.waw.pl
Data publikacji: 31.07.2015 15:31

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!