Architektura
ARCHITEKTURA
Architektura powojennej Warszawy

Dom Chłopa w Warszawie - symbol powojennej odwilży

 • Komentarze

Dom Chłopa w Warszawie

Dom Chłopa w Warszawie, proj. Bohdan Pniewski i Małgorzata Handzelewicz-Wacławkowa

Fot: szczebrzyński/wikimedia
 • Dom Chłopa w Warszawie
 • dom-chlopa,-warchitektura-warszawy-bohdan-pniewski-hotel-gromada-plac-powstancow-warszawy/dom-chlopa,-warchitektura-warszawy-bohdan-pniewski-hotel-gromada-plac-powstancow-warszawy3
 • Dom Chłopa w Warszawie
 • Dom Chłopa w Warszawie.
 • Dom Chłopa w Warszawie.
 • dom-chlopa,-warchitektura-warszawy-bohdan-pniewski-hotel-gromada-plac-powstancow-warszawy/dom-chlopa,-warchitektura-warszawy-bohdan-pniewski-hotel-gromada-plac-powstancow-warszawy7
 • Dom Chłopa w Warszawie

Dom Chłopa to jeden z najwybitniejszych projektów Bohdana Pniewskiego. Mało kto wie, że w realizacji obiektu zlokalizowanego na Placu Powstańców Warszawy uczestniczyła Joanna Chmielewska, znana pisarka z wykształcenia architekt.

Dom Chłopa mieszczący się na Placu Powstańców Warszawy  został wybudowany w latach 1957-1962 według projektu Bohdana Pniewskiego. Jako jeden z najnowocześniejszych obiektów w stolicy przez lata  przyciągał turystów, w szczególności ludność wiejską. Współautorką Domu Chłopa jest Małgorzata Handzelewicz-Wacławkowa a w realizacji budynku uczestniczyła pisarka, Joanna Chmielewska.

Przeczytaj więcej o Joannie Chmielewskiej

Murale Hanny i Gabriela Rechowiczów

Najbardziej charakterystyczną częścią Domu Chłopa jest jego falisty dach swoim kształtem przypominający łany zboża. W latach 1998-2002 budynek poddano remontowi, w wyniku którego otynkowano znaczną część dekoracji Hanny i Gabriela Rechowiczów. Autorzy eksperymentalnej techniki tworzenia murali łączacej ceramikę, freski i szkło czerpali inspirację ze sztuki ludowej. Do obecnych czasów przetrwała tylko część złotych mozaik nawiązujących do kłosów zboża, a fasadę od ulicy Wareckiej zasłonięto w 2003 roku nowym skrzydłem Hotelu Gromada.

Bohdan Pniewski

Bogdan Pniewski był jednego z najwybitniejszych polskich architektów XX wieku, który swoją działalność rozpoczął jeszcze przed wojną. Jest autorem hotelu "Patria" wzniesionego dla Jana Kiepury w Krynicy oraz niezrealizowany projektu Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Po wojnie był jednym z architektów, którzy uczestniczyli w odbudowie stolicy.

przeczytaj rowniez
Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: szczebrzyński/wikimedia, Wistula/WIKIMEDIA, Irena Grzesiuk-Olszewska/Wikimedia, Rutowska Grażyna/Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.10.2013 15:13
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.