Architektura
ARCHITEKTURA

Dom czy prom? Najładniejsze domy na świecie, które pływają

  • Komentarze

Floats Mobile House autorstwa Dymitra Malcewa

Floats Mobile House autorstwa Dymitra Malcewa

Architektura współczesna nie zawsze stoi na stabilnych fundamentach - i nie chodzi tu o błędy konstrukcyjne. Po prostu zdarza się, że bryły pływają! Wiedzą o tym mieszkańcy Amsterdamu, Kopenhagi i wielu innych miejsc na świecie. Przedstawiamy 5 domów na wodzie zaliczanych do najładniejszych domów na świecie

Najładniejsze domy na świecie w wersji pływającej

Populacja na świecie nieustannie wzrasta. Poziom zaludnienia ma m. in. wpływ na architekturę współczesną. Miejsca na ziemi jest coraz mniej, a więc zajęcie terenów wodnych może być w tym przypadku korzystnym rozwiązaniem. W takich miastach jak Amsterdam czy Kopenhaga znajdziemy mnóstwo budynków, które unoszą się na wodzie. Takich miast jest więcej! Przedstawiamy 5 pływających, najładniejszych domów na świecie, które powstały w różnych zakątkach świata. Zapewne w przyszłości pływające bryły będą czymś zupełnie powszechnym.

1. Floats Mobile House /Dymitr Malcew
Mobilna struktura pływającego domu na wodzie pozwala na zakotwiczanie go w różnych miejscach jak statek. Dzięki licznym przeszkleniom dom zapewnia maksymalną liczbę punktów widokowych i oferuje niezwykłe doświadczenia. Podstawa bryły wykonana jest z pływającej platformy.

2. 9 Houses On The Water / BLAUW architecten + FARO Architecten
Ciężko stwierdzić czy te 9 małych domów w Rotterdamie to zwykłe mieszkania czy domki letniskowe. Salony łączą się bezpośrednio z tarasami i powierzchnią wody. Na pływającym osiedlu panuje atmosfera relaksu. Każdą trójkę domów oddzielono od siebie ścieżkami wodnymi. Taka forma brył była reakcją na plan urbanistyczny osiedla.

3. Floating House / MOS Architects
Lokalizacja tej architektury współczesnej to Ameryka Północna i czwarte na świecie pod względem wielkości jezioro Huron . Drewniany, jasny dom w stylu skandynawskim ustawiony został na platformie, do której prowadzi kładka. Widoki z okien tego domu są jak obrazy. Bryła wygląda szczególnie okazale o zmierzchu, gdy jej ażurową elewację przenika ciepłe światło. Zarówno lokalizacja jak i dom są wyjątkowo zachwycające.

4. The Exbury Egg - PAD studio, SPUD group & Stephen Turner
Dom zwany jajem zacumowany jest przy ujściu rzeki Bealieu. Mieszka w nim jeden z jego twórców, artysta Spephen Turner. Wraz z architektami stworzył on bryłę po to by przez rok mieszkać tuż obok inspirującej przestrzeni naturalnej. Panele słoneczne zainstalowane na obiekcie produkować będą energię.

5. Fifty Five Floating Homes / Marlies Rohmer Architects
Nad  jeziorem IJ Lake w Amsterdamie postawiono 55 domów, jeden obok drugiego, tworząc tym samym pływające osiedle. Bryły zaprojektowano w lekkiej konstrukcji stalowej. Struktura wypełniona jest szkłem i panelami z plastiku. Wszystkie domy wyglądają podobnie. Wyposażone są w ogrody zimowe, werandy i pływające tarasy. Komunikacja pomiędzy małymi domami odbywa się przy pomocy kładek.

 

Milena Glinojecka


do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.