„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Architektura
ARCHITEKTURA
Dom. Dom ekologiczny

Czy DOM EKOLOGICZNY może być energooszczędny i tani?

  • Komentarze

Ekologiczny dom Arthauss

Ekologiczny dom projektu ArtHauss

Fot: arthauss.pl
  • Ekologiczny dom Arthauss
  • Ekologiczny dom Arthauss
  • Ekologiczny dom Arthauss

Dom ekologiczny za równowartość małego mieszkania? ArtHauss, dotychczas producent materiałów do budowy ekologicznych domów, wypuszcza nowy projekt energooszczędnego i ekologicznego domu.

Dom, według projektu o nazwie ArtHauss120 Classic, ma klasyczną, geometryczną bryłę. Białe, gładko otynkowane ściany łączą się ze szkłem, drewnem i ozdobną elewacją. Duże okna zapewniają stały dostęp dużej ilości światła. Niemiecki producent deklaruje przywiązanie do wysokiej jakości używanych materiałów. Dom oparty na stalowej konstrukcji jest objęty aż stuletnią gwarancją.

>>Drewniany dom, tradycja czy ekstrawagancja? 

Konstrukcja zwieńczona jest ciemnym spadzistym dachem, do którego można bezpośrednio przymocować panele słoneczne. Arthauss120 Classic, ze względu na swoją powierzchnię -120 m.kw, to projekt dedykowany głównie modelowi rodziny „2+2”. Z powodzeniem służyć może również rodzinie z małymi dziećmi, czy osobom strasznym, dla których wewnętrzne schody stanowią dużą niedogodność. Na 120 metrowej, parterowej powierzchni domu zmieściły się trzy sypialnie, pokój dzienny o charakterze salonu, kuchnia, łazienka oraz oddzielna toaleta. Dodatkowo, dom wyposażony jest w stylowy taras ze świerku skandynawskiego, na który wychodzą wysokie drewniane okna.

W projekcie ArtHauss zastosowano szereg technologii, które według producenta, mają w efektywny sposób ograniczyć koszty użytkowania domu. ArtHauss120 zużywa, aż o 80 proc. mniej energii, niż dom budowany metodą tradycyjną. Posiada mocną stalową konstrukcję odporną na działanie czynników zewnętrznych, stolarkę drzwiową i okienną opartą na systemie profili PCW, co powoduje dobre parametry izolacyjne, ściany zewnętrzne mają obniżoną przenikalność cieplną.

Ponadto zastosowany został gruntowny wymiennik ciepła zapewniający dopływ świeżego powietrza bez zanieczyszczeń i flory bakteryjnej oraz pompa ciepła wydobywająca z powietrza tyle energii, ile potrzebne jest do ogrzania domu. Według informacji producenta ma kosztować około 259 000zł brutto. Czyli równowartość kawalerki w Warszawie.

>>Nowoczesna willa tradycyjna – czyli dom z gontu i betonu

przeczytaj rowniez
Autor: Klaudyna Liszewska
Zdjęcia: arthauss.pl
Data publikacji: 11.04.2012 12:12
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.