Architektura
ARCHITEKTURA

Dom energooszczędny Simple House

  • Komentarze

Simple House, czyli prosty dom energooszczędny

Dom energooszczędny Simple House w Konstancinie-Jeziornej

Fot: Bautech Futura, materiały prasowe

Simple House to dostępny w różnych wariantach projekt domu energooszczędnego z drewna i betonu, zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego. Pierwszy modułowy budynek został oddany do użytku w Konstancinie-Jeziornej

Mały dom, dużo opcji

Pod nazwą Simple House kryje się cała rodzina drewnianych domów modułowych, różniących się wielkością, standardem energetycznym, wykończeniem. Najmniejszy Prosty Dom ma zaledwie 25 m kw, wystarczająco mało, by niepotrzebne było pozwolenie na budowę.  Rozmiary porównywalne z kawalerką sprawiają, że może się sprawdzić przede wszystkim jako domek letniskowy. Największy dom w wersji podstawowej ma 92 m kw, wciąż niewiele w porównaniu do przeciętnego polskiego domu. Każdy wariant może jednak być rozbudowany i połączony z kolejnymi modułami. Do wyboru są też trzy warianty: standardowym, energooszczędny i pasywny. Z założenia drewniane domy mają być alternatywą dla projektów katalogowych – bardziej nowoczesną i praktyczną. Głównym projektantem Simple House jest Jakub Szczęsny, znany między innymi jako twórca najwęższego domu w Polsce.

Pierwsza bryła

Dom pokazowy wybudowany został w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornej. Budynek jest jednym z największych wariantów Simple House. Prosta bryła została pokryta dwuspadowym dachem.  Elewacja frontowa została osłonięta przedłużonym dachem. Dzięki temu wyłożony drewnem taras jest chroniony przed słońcem i opadami.
Dom składa się z dwóch modułów nakrytych wspólnym dachem.  Rolę łącznika odgrywa zadaszone patio. Po jednej stronie znajdują się połączenia biurowe. Zajmują one mniejsza część budynku i mogą funkcjonować jako niezależna całość. Część biurowa ma osobną łazienkę i niewielki aneks kuchenny.
Po drugiej patio urządzono pokazowe mieszkanie. Od wejścia korytarz prowadzi do otwartej strefy dziennej obok łazienki i kuchni. Wnętrze doświetlone jest przez duże drzwi tarasowe, a białe ściany i jasne podłogi odbijają światło. Podłogi pasują do wnętrza utrzymanego w stylu skandynawskiego minimalizmu. Są betonowe, polerowane, w popielatym odcieniu (BAUFLOOR Ultima®). Biel i szarości uzupełniają odcienie jasnego drewna. Pod sufitem biegną wąskie belki stropowe, stolarka okienna została do nich dopasowane kolorem. Z belek zwisają luźno zarzucone czerwone sznury lamp.
Biel dominuje w aranżacji kuchni i łazienki. Projektant wykorzystuje raczej zróżnicowanie faktur, niż kolorów. Takie neutralne tło można łatwo modyfikować dodatkami.

Kolejne domy Simple House powstają w Warszawie i na jej obrzeżach, a także innych miejscowościach. Trwają budowy w Milanówku i Wawrze,  wykończony zostały m.in. domy w Kampinosie i Żabieńcu .
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.