Architektura
ARCHITEKTURA

Dom Hansenów i Forma Otwarta. Spotkanie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

  • Komentarze

Bryła domu Hansenów

Bryła domu Hansenów w Szuminie - wkrótce otwarcie!

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (MSN) i wydawnictwo Karakter zapraszają na promocję książki „Dom jako Forma Otwarta. Szumin Hansenów”


Prezentacja książki będzie połączona z wykładem Nataschy Drabbe, współzałożycielki Iconic Houses Network. Organizacja promuje najważniejsze i najbardziej wartościowe pod względem architektury domy jednorodzinne. Bryły domów zrealizowanych w XX wieku w Europie są często formalnymi eksperymentami. Pod względem skali niewielkie, są jednak ważne jako manifest przekonań architektów. Spotkanie promocyjne zaplanowane jest na czwartek 22 maja, rozpocznie się o 18.00 w audytorium Pawilonu Emilia w Warszawie.

Forma Otwarta w praktyce

Jedną z takich brył jest Dom Hansenów w Szuminie. Niedawno, w 2014 roku dom Zofii i Oskara Hansenów jako pierwszy w Polsce został wpisany na listę Iconic Houses Network (IHN).

Dom ten zostanie otwarty dla publiczności w końcu maja 2014. Budowany od 1968 roku, uznawany jest za najdoskonalszą architektoniczną realizację idei Formy Otwartej, rozwijanej przez Hansena. Idea ta zaprezentowana została po raz pierwszy na kongresie CIAM w Otterlo w 1959 roku. Koncepcja zakładała otwarcie współczesnej architektury na współtworzenie jej przez jej użytkowników, sytuowała ją w roli „chłonnego tła” eksponującego wydarzenia codziennego życia.

Prezentacja Nataschy Drabbe to przegląd najbardziej interesujących domów ostatniego stulecia. W spotkaniu udział wezmą także Aleksandra Kędziorek, Filip Springer i Jan Smaga.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.