archirama.pl

Dom malarza Jacka Ziemińskiego w Czarnowie

Na ostatniej wystawie Jacka Ziemińskiego Co robi malarz we wnętrzu w krakowskim Zderzaku, obrazom towarzyszą meble jego pomysłu. Również bezpretensjonalna architektura i kolorystycznie perfekcyjny wystrój jego podwarszawskiego domu tworzą spójną całość z malarstwem

Dom malarza Jacka Ziemińskiego w Czarnowie

Sadowska, Matarewicz Architekci: dom malarza Jacka Ziemińskiego w Czarnowie - widok ogólny od strony zachodniej

Fot: dzięki uprzejmości pracowni Sadowska, Matarewicz Architekci, Wojciech Kryński

Drewniana kaszubska stodoła z murowanym cokołem i dwuspadowym dachem o małym kącie nachylenia była główną inspiracją dla domu malarza Jacka Ziemińskiego. Przy świerkowym lesie, nieopodal podwarszawskiego Konstancina, stanął budynek o jednolitej, zwartej, podłużnej bryle, z osobnym skrzydłem, w którym mieści się stumetrowa pracownia artysty. Między nieznacznie rozsuniętymi częściami powstał zadaszony prześwit. Znajduje się tu sień z wejściami do obu skrzydeł domu i miejsce, gdzie toczy się życie jego mieszkańców w ciepłe dni.

To także symetryczna brama wejściowa, stanowiąca ramę dla widoku na bujny ogród. Kontrast pomiędzy poziomym deskowaniem modrzewiowej elewacji części mieszkalnej a pionowym układem żaluzji osłaniających sień od strony pracowni sprawia, że obie bryły wyraźnie się różnią. Wnętrze domu, pozostawione decyzją gospodarza, tak jak tło jego obrazów, w czystej bieli jest neutralne, a nawet drugorzędne wobec widoków otaczającej zieleni kadrowanych przez obszerne przeszklenia.

Kontrapunktami tej kompozycji są pojedyncze meble w czystych, mocnych kolorach – zielona płaszczyzna blatu stołu na cienkich nogach, czerwona plama fotela, z wyczuciem ustawione przez malarza. Otwartą przestrzeń parteru części mieszkalnej rozdzielają jedynie proste, stalowe schody prowadzące na poddasze. Zostało ono podzielone na pół – z jednej strony znajdują się sypialnie, z drugiej łazienka, pokój gościnny i obszerny hol bez funkcji użytkowych, który powstał, by uniknąć ciasnoty wąskich korytarzy.
Jednoprzestrzenne wnętrze pracowni usytuowanej w osobnym skrzydle od północy doświetlają okna dachowe, dające rozproszone światło, oraz dodatkowo symetrycznie rozmieszczone wąskie rozcięcia ścian. Ich układ oraz antresola od strony wejścia sprawiają, że przestrzeń ta ma dostojną, wręcz sakralną atmosferę.
Prostota, oszczędność pomysłów i środków wyrazu to główne cechy malarstwa Jacka Ziemińskiego. Klarowność bryły i rzutów oraz wyważone proporcje domu wynikają ze skłonności inwestora oraz architektów do samoograniczenia, uproszczenia i syntezy.

Źródło: "Architektura Murator" 7/2010
Autor: Adam Orlewicz
Zdjęcia: Wojciech Kryński, dzięki uprzejmości pracowni Sadowska, Matarewicz Architekci
Data publikacji: 13.06.2011 14:36

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!