archirama.pl

Dom na wodzie, czyli architektura przyszłości? Projekt dyplomowy Agnieszki Cicheckiej

Projekt domów na wodzie powstał w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na architekturę charakteryzująca się zmienną funkcjonalnością oraz samowystarczalnością. Forma mobilnych budynków jest efektem rozważań dotyczących modułowych i technologicznych rozwiązań. Pomysłodawczynią obiektów architektury przyszłości jest Agnieszka Cichecka z pracowni Devangari Design.

Dom na wodzie, czyli architektura przyszłości? Projekt dyplomowy Agnieszki Cicheckiej

Projekt dyplomowy Agnieszki Cicheckiej obejmuje zespół pięciu domów na wodzie. Budynki zostały zróżnicowane pod względem wielkości po to, by ukazać możliwość dostosowania do potrzeb potencjalnych użytkowników.

Fot: materiały prasowe

Projekt domów na wodzie powstał jako alternatywa dla tradycyjnej architektury mieszkaniowej. Klęski żywiołowe, globalne ocieplenie czy zatrucie środowiska – wszystko to sprawia, że architektura elastyczna i ekologiczna jaki się jako architektura przyszłości. Projektowana zabudowa domów na wodzie została zlokalizowana w sąsiedztwie Warszawy – nad Zalewem Zegrzyńskim.

Domy na wodzie – zespół mobilnych obiektów projektu Devangari Design

Projekt dyplomowy Agnieszki Cicheckiej obejmuje zespół pięciu domów na wodzie. Budynki zostały zróżnicowane pod względem wielkości po to, by ukazać możliwość dostosowania do potrzeb potencjalnych użytkowników. Projekt uwzględnia takie usytuowanie obiektów, by żaden z nich nie zasłaniał widoków ze strefy dziennej i nie torował ruchu innym jednostkom. Mobilność zaprojektowanych domów na wodzie sprawia, że dostosowują się one do urbanistycznych potrzeb przeludnionych miast, a także zapewniają optymalną niezależność ich użytkownikom. Projekt wodnych domów przystosowany jest do zabudowy zarówno na rzece, jeziorze lub terenach zalewowych. Zbiornik wodny na którym stanie dom, nie może zamarzać, a woda musi mieć słaby nurt. Ważna okazuje się infrastruktura miejska, a także bezpieczeństwo, które zapewnić mogą budynki o podobnym charakterze położone w bliskim sąsiedztwie.

Architektura domów na wodzie

Wszystkie domy będące przedmiotem projektu Devangari Design to stabilne obiekty wykonane z betonowego pływaka z siatkobetonu hydrotechnicznego, który wzmocniony został szklanymi włóknami. Dowolną aranżację przestrzeni zapewnia stalowa konstrukcja szkieletowa i lekkie ściany działowe. Elewacja wykonana została z drewna i płyt włókno-cementowych. Idealnym rozwiązaniem w obiektach tego typu jest zastosowanie drewnianych żaluzji wertykalnych, które umożliwiają różnorodne sposoby zacienienia wnętrz. W celu zapewnienia maksymalnej prywatności użytkownikom domów na wodzie fasada od strony wejściowej została całkowicie pozbawiona okien. Charakterystyczne przeszklenia z pozostałych stron umożliwiając swobodne operowanie nimi w zależności od potrzeb mieszkańców.

Samowystarczalność wodnych obiektów

Zespół 5 domów na wodzie zlokalizowany na Zalewem Zegrzyńskim posiada wszystkie instalacje, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania. Projekt uwzględnia zarówno kolektory słoneczne, baterie solarne, małą turbinę wiatrową, a także agregat prądotwórczy. Wykorzystanie wszystkich tych rozwiązań umożliwiaj czasową samowystarczalność budynków podczas kolejnych zmian lokalizacji. Bryła obiektów jest wynikiem ich funkcjonalności oraz technologii, która umożliwia maksymalną eliminację strat cieplnych. Domy produkowane są w fabryce i dostarczane na miejsce drogą wodną lub lądową. Wszystkie jednostki składają się z modułów funkcjonalnych i konstrukcyjnych o wymiarach zbliżonych do kontenera transportowego. Takie rozwiązanie umożliwia szybką rozbudowę obiektów bądź ich modyfikację. Wysokość zaprojektowanych budynków przewiduje swobodną komunikację wodną pod mostami i śluzami. Szerokość oraz długość wodnych przestrzeni mieszkalnych została ustalona z uwzględnieniem przepisów śródlądowych dróg wodnych.

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 13.01.2014 16:50

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!