archirama.pl

Dom na wodzie, muzeum pod wodą? Bryła Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku już powstaje

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to jedna z najbardziej niezwykłych brył powstających w Polsce. Główna bryła muzeum powstaje pod ziemią i wodą. Właśnie zakończyło się podwodne betonowanie – uszczelnianie dna wykopu

Widok z góry na Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Widok z góry na Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Fot: Dzięki uprzejmości Biura Architektonicznego Kwadrat

Odwrócona bryła

Projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zakłada umieszczenie większej części muzeum pod ziemią. Na powierzchni widoczny będzie plac z nawierzchnią z czerwonego betonu. Nad nową przestrzenią publiczną górować ma charakterystyczna, krzywa wieża. Realizacja takiej bryły jest szczególnie trudna w Gdańsku, zwłaszcza na działce, na której powstaje muzeum. U zbiegu Motławy i Kanału Raduni grunt jest grząski, poziom wód gruntowych bardzo wysoki, a budowa geologiczna terenu skomplikowana. Żeby muzeum nie zatonęło w błocie, niezbędne było ustabilizowanie gruntu.

Przez tydzień, od 21 do 28 maja na dno głębokiego na 16 metrów wykopu wylewano beton. Płynna mieszanka znikała pod wodą. Żeby wybetonować dwuhektarowy „staw”, potrzeba było ok. 3000 ładunków betonu, zawartości wielkich samochodowych gruszek.

Beton będzie powoli zastygał pod wodą. Gdy ustabilizuje się i stwardnieje, woda z wykopu zostanie wypompowana, a na dnie pozostanie betonowa niecka. Nad nią budowane będzie samo muzeum.
Koszt tych wstępnych prac to ok. 90 milionów złotych, a budowa całego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to wydatek ok. 385 milionów. Bryła muzeum ma być otwarta dla publiczności we wrześniu 2016.

Jak wyglądało wielkie podwodne betonowanie? Film:Zdjęcia: Dzięki uprzejmości Biura Architektonicznego Kwadrat
Data publikacji: 2.06.2014 16:06

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!