archirama.pl

Dom niskoenergetyczny - inwestycja w przyszłość. Współczesna architektura w służbie nowych technologii

Dom niskoenergetyczny to przyszłość współczesnej architektury. Zapewnia nie tylko komfort i ciepło mieszkańcom, lecz także pozwala sporo zaoszczędzić. Podpowiadamy jak ocieplić dom aby zużywał minimalną ilość energii.

Dom niskoenergetyczny, ocieplony metodą bezspoinową

Dom niskoenergetyczny, ocieplony metodą bezspoinową

Fot: materiały prasowe ISOVER

Bryła domu niskoenergetycznego: mniejsze rachunki za prąd

Ostatnio pisaliśmy o energooszczędnym domu Hybrid House w Hamburgu. Teraz czas na polski rynek, ponieważ podobny budynek z nowoczesnymi technologiami został wybudowany w naszym kraju. Energooszczędny dom otwarto 22 maja 2014 roku w Stawigudzie koło Olsztyna. Dwupoziomowy budynek będzie miał około 205 mkw. ogrzewanej powierzchni i zostanie wykorzystany do celów pokazowych i szkoleniowych. Warto zauważyć, że to jeden z pierwszych tego typu budynków w Polsce, które zapowiadają nadejście nowych technologii. Ci, którzy planują budowę domu, powinni przemyśleć, czy nie ocieplić go tak, by zużywał minimalną ilość energii. Wchodzące w życie polskie i unijne przepisy mówią, że wszystkie nowopowstałe budynki muszą mieścić się w pewnych normach energetycznych. Wydaje się jednak, że dom niskoenergetyczny to dla jego właściciela po prostu wiele korzyści. Oprócz tego, ze wpływa bardzo korzystnie na środowisko, pozwala zminimalizować rachunki za ogrzewanie i prąd nawet o kilkadziesiąt procent. Podpowiadamy jak ocieplić budynek by był domem energooszczędnym.

Dobry materiał izolacyjny to podstawa

Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego do ścian zewnętrznych to inwestycja na wiele lat, dlatego dobrze jest wybrać taki, który będzie korzystnie wpływał na niskoenergetyczność budynku. Złą praktyka jest natomiast dokładanie kolejnych warstw izolacji. Ściany domów niskoenergetycznych mają swoja grubość nawet bez ocieplenia i jej zwiększanie wpłynie niekorzystnie na estetykę budynku. Co więcej, ogranicza to dostęp światła do wnętrza. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest więc poprawa izolacyjności cieplnej, czyli wybór wełny mineralnej o lepszej lambdzie, czyli współczynniku przewodzenia ciepła.

Metody ocieplania budynku: najlepsza bezspoinowa

Jaka metoda jest najlepsza by skutecznie ocieplić bryłę domu niskoenergetycznego? Ostatnio coraz popularniejsza jest tzw. metoda bezspoinowa. Sprawdza się przy izolacji ścian zewnętrznych domów niskoenergetycznych. Polega na zamontowaniu materiału izolacyjnego na fasadzie i wykończeniu jej tak, aby była wolna od jakichkolwiek pęknięć. Materiał izolacyjny należy zamocować także mechanicznie – informacja o sposobie montażu znajduje się zwykle w dokumentacji technicznej systemodawcy. Kolejną istotną kwestią jest to, aby zwracać uwagę na zapisaną w Aprobacie Technicznej, maksymalną grubość materiału termoizolacyjnego. Po przekroczeniu dopuszczalnej granicy system może nie spełniać wymogów dotyczących, na przykład, niepalności. Warto także pamiętać o tym, że od 2014 roku należy uwzględniać przy obliczeniach współczynnika ciepła także punktowe mostki, które powodują łączniki mechaniczne. Zaślepki, których używamy na łączniki, muszą być wykonane dokładnie z tego samego materiału, co materiał izolacyjny. Tylko w ten sposób uda się uniknąć powstawania plam na elewacji.

 

Agnieszka Ochenkowska

Autor: materiały prasowe ISOVER
Zdjęcia: materiały prasowe ISOVER
Data publikacji: 6.08.2014 13:30

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!