archirama.pl

Japoński minimalizm w wersji przytulnej. Dom od KINO Architects

Jak postawić dom na działce o powierzchni niespełna 50 metrów kwadratowych? Okazuje się, że sprytni Japończycy znowu dali mistrzowski popis efektywnego projektowania. Kino Architects stworzyło w Tokio dom o czterech kondygnacjach, z wszelkimi możliwymi wygodami, łącznie z tarasem i garażem. A wszystko to w skali mikro!  

Masahiro Kinoshita Guest House Tokyo Japan

Dom mikrus. Czy to idealna propozycja dla singla żądającego samotności i wygody?

Fot: dzięki uprzejmości KINO Architects

W gęsto zabudowanych dzielnicach Tokio, gdzie sąsiedzi mogą sobie podawać ręce przez okna, 50-metrowa działka wcale nie jest niczym niezwykłym. Horrendalnie wysokie ceny gruntu powodują, że domy buduje się jeden obok drugiego. Właścicielka niewielkiej parceli postawiła przed architektami z pracowni KINO Architects spore wyzwanie. Zażyczyła sobie bowiem domu zawierającego wszelkie wygody, z tarasem, garażem i dodatkowym pokojem gościnnym włącznie. Ponadto, chciała jeszcze mieszkania przeznaczonego na wynajem dla jednej osoby. A wszystko na działce, która w polskich warunkach byłaby wystarczająca co najwyżej na garaż!

Jednak Japończycy, mistrzowie miniaturyzacji i kompaktowości, także w architekturze potrafią wiele zdziałać na ograniczonej przestrzeni. Architekci pokierowali się zaleceniem klientki, by dom był przytulny. Pomniejszyli zatem każde pomieszczenie i zorganizowali je tak, by dom był jednocześnie komfortowy i ciepły. Przeciętny Europejczyk mógłby zanegować przytulność patrząc na chłodny w wyrazie beton połączony z bielą. Jednak japoński minimalizm ociepla drewno na podłodze.

Ten tokijski dom to istny majstersztyk poradzenia sobie z niedostatkiem powierzchni. Dzieło od KINO Architects powinno być wręcz lekcją dla nas wszystkich – nie trzeba bowiem kilkusetmetrowych powierzchni, by zapewnić wygodę mieszkania. Choć sceptyczni mogą dodać, że my Europejczycy jesteśmy jednak trochę więksi gabarytowo od Japończyków…

Autor: MD
Zdjęcia: dzięki uprzejmości KINO Architects
Data publikacji: 25.08.2011 17:11

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!