Architektura
ARCHITEKTURA

Dom Optymalny Roberta Koniecznego

  • Komentarze

Dom Optymalny Roberta Koniecznego, wizualizacja

Osiedle Domów Optymalnych według projektu KWK Promes

Fot: Robert Konieczny KWK Promes

Budowa Domu Optymalnego zaprojektowanego w pracowni architektonicznej KWK Promes rozpoczęła się jesienią 2016

Robert Konieczny znany jest z projektów domów o bardzo wyrazistej formie. Dla jednych – ekscentrycznej, dla innych fantastycznej. Zaprezentowany na początku 2016 roku budynek różni się od tych indywidualnych obiektów. Architekt przygotował projekt typowy, możliwy do zrealizowania w różnych lokalizacjach i kontekstach architektonicznych. Jego główną cechą miała być uniwersalność, projektant postawił więc na prostą formę. Obiekt składa się właściwie z dwóch nałożonych na siebie brył. Dolna to biały prostopadłościan, klasyczne parterowe pudełko. Nad nim umieszczony został potężny dwuspadowy dach – tylko w niewielu lokalizacjach miejscowy plan zagospodarowania dopuszcza budowę domów z płaskim dachem. Dwie połacie zostały wysunięte daleko poza ściany budynku. Ich powierzchnia może być wykorzystana jako podstawa do montażu baterii słonecznych czy popularnych solarów. Dom ma być energooszczędny, a dodatkowe instalacje mają częściowo pokryć zapotrzebowanie na energię.

Nowe bryły już powstają

Projekt jest już realizowany. Sześć domów wybudowanych zgodnie z projektem KWK Promes powstaje w Radostowicach koło Pszczyny.  Pod koniec października rozpoczęły się pierwsze prace budowlane. Jeden z nowych domów zostanie wykończony „pod klucz”.  Pięć kolejnych będzie zgodnei z zapowiedziami inwestora  oddanych do użytku w stanie deweloperskim. Następne miałyby powstawać już na działkach klientów. Architekt przedstawia swój projekt jako nowoczesną alternatywę dla projektów z katalogu. Kompromis między minimalizmem a formą domu swojskiego okazuje się jednak trudny do osiągnięcia.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Robert Konieczny KWK Promes
Data publikacji: 8.11.2016 12:20
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.