archirama.pl

Dom Optymalny Roberta Koniecznego

Budowa Domu Optymalnego zaprojektowanego w pracowni architektonicznej KWK Promes rozpoczęła się jesienią 2016

Dom Optymalny Roberta Koniecznego, wizualizacja

Osiedle Domów Optymalnych według projektu KWK Promes

Fot: Robert Konieczny KWK Promes

Robert Konieczny znany jest z projektów domów o bardzo wyrazistej formie. Dla jednych – ekscentrycznej, dla innych fantastycznej. Zaprezentowany na początku 2016 roku budynek różni się od tych indywidualnych obiektów. Architekt przygotował projekt typowy, możliwy do zrealizowania w różnych lokalizacjach i kontekstach architektonicznych. Jego główną cechą miała być uniwersalność, projektant postawił więc na prostą formę. Obiekt składa się właściwie z dwóch nałożonych na siebie brył. Dolna to biały prostopadłościan, klasyczne parterowe pudełko. Nad nim umieszczony został potężny dwuspadowy dach – tylko w niewielu lokalizacjach miejscowy plan zagospodarowania dopuszcza budowę domów z płaskim dachem. Dwie połacie zostały wysunięte daleko poza ściany budynku. Ich powierzchnia może być wykorzystana jako podstawa do montażu baterii słonecznych czy popularnych solarów. Dom ma być energooszczędny, a dodatkowe instalacje mają częściowo pokryć zapotrzebowanie na energię.

Nowe bryły już powstają

Projekt jest już realizowany. Sześć domów wybudowanych zgodnie z projektem KWK Promes powstaje w Radostowicach koło Pszczyny.  Pod koniec października rozpoczęły się pierwsze prace budowlane. Jeden z nowych domów zostanie wykończony „pod klucz”.  Pięć kolejnych będzie zgodnei z zapowiedziami inwestora  oddanych do użytku w stanie deweloperskim. Następne miałyby powstawać już na działkach klientów. Architekt przedstawia swój projekt jako nowoczesną alternatywę dla projektów z katalogu. Kompromis między minimalizmem a formą domu swojskiego okazuje się jednak trudny do osiągnięcia.

Autor: KZ
Zdjęcia: Robert Konieczny KWK Promes
Data publikacji: 8.11.2016 12:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!