archirama.pl

ROBERT KONIECZNY PROJEKTY: Dom OUTrialny pod Warszawą

Projekt łączy znane z poprzednich realizacji Roberta Koniecznego elementy języka architekta z typologicznymi innowacjami. Najważniejsza z nich to zielony dach, od którego pochodzi nazwa OUTrialny

Dom OUTrialny pod Warszawą

Widok ogólny od strony północno-zachodniej

Fot: Juliusz Sokołowski

Robert Konieczny jest już na etapie kariery, o którym marzy każdy bezkompromisowy architekt. Trafiają do niego klienci dobrze wiedzący z kim mają do czynienia. Tak było i w tym przypadku. Inwestor zwrócił uwagę na Koniecznego, bo znał już inne jego projekty, a szczególnie cenił Dom z Kapsułą (prezentacja „A-m” 8/05), który architekt zaprojektował dla swoich rodziców w Rudzie Śląskiej-Halembie. Punktem wyjścia zarówno dla typologii, jak i stylistyki domu był więc tamten projekt, ale koncepcja wyewoluowała i budynek jest tylko nieznacznie podobny. Formalne zbieżności ze śląskim domem ograniczają się do niskiej, parterowej bryły, wybrzuszonych ścian oraz masywnego okapu nad wejściem. Upodobanie Koniecznego do białych, tynkowanych elewacji i dużych okien współgrało z zamiłowaniem inwestora do bauhausowskiej prostoty oraz niskich, obficie przeszklonych, kalifornijskich Case Study Houses z połowy XX wieku. Dom miał być niebanalny i pełen światła.
Projekt łączy znane już z poprzednich realizacji elementy języka architekta z typologicznymi innowacjami. Najważniejsza z nich to zielony dach, od którego pochodzi nazwa Dom OUTrialny. Zamiast atrium – kameralnego, wewnętrznego dziedzińca – ogród-trawnik wyrzucony na dach, płynnie schodzący rampą do salonu. Dzięki łagodnemu przejściu udało się uniknąć niefunkcjonalności tak zwanych tarasów użytkowych na dachu. Najczęściej popełniany błąd polega na tym, że przeważnie są one odcięte od wnętrza i trzeba się na nie wdrapywać po stromych schodach.

Tu porośnięta trawą pochylnia za wielką szybą jest naturalnym przedłużeniem zarówno ogrodu, jak i wnętrza, a zajmujące jej część ażurowe schody ze stalowej kratki, staną się prawie niewidoczne, gdy trawa urośnie.

 

Wnętrze jest surowe – zgodnie z upodobaniem zarówno inwestora, jak i architekta. Gładkie powierzchnie betonowej podłogi, białych ścian i przeszkleń oraz widoki za oknem na tyle definiują przestrzeń, że w zasadzie zwalniają z obowiązku obsesyjnie spójnego urządzania domu. Stałe elementy wyposażenia to między innymi kominki i zabudowa kuchni z betonowym blatem, nawiązującym do betonu na podłodze. Poza tym pomieszczenia można powoli, naturalnie wypełniać sprzętami o różnej stylistyce i wartości. Minimalnie wykończone, przestronne tło wydaje się otwarte na kolejne zmiany i ingerencje.
Program funkcjonalny domu oraz dyspozycja pomieszczeń są rozwiązane dość standardowo, ale nie jest to w tym przypadku zarzut. Przy wejściu witają gości salon i kuchnia z jadalnią oraz widok na zieloną rampę. W kuchni zwraca uwagę podłużne okno ponad blatem roboczym, pozwalające – jak uczyła stara, funkcjonalistyczna szkoła – pracującej przy nim osobie mieć baczenie na wjazd na posesję. Za strefą publiczną znajduje się główna sypialnia, łazienki, garaż i pomieszczenia gospodarcze. Na górze najbardziej intymne pokoje: dwie małe sypialnie oraz pracownia. Jak jednak twierdzi gospodarz, przestrzeń na dole i kontakt z ogrodem są tak przyjemne, że z samotni korzysta tylko wtedy, kiedy naprawdę musi odizolować się od świata.
Zwraca uwagę staranna orientacja domu względem stron świata. Przypomnijmy, że problem właściwego naświetlenia pomieszczeń i otoczenia o różnych porach dnia był początkiem poszukiwań formy Domu Aatrialnego (prezentacja „A-m” 2/07). Tu kuchnia i garaż znalazły się od północy, a salon, taras i powiązana z nimi część ogrodu wychodzą na południe i zachód.
Neomodernistyczna estetyka białych ścian i zgeometryzowanych brył, która jeszcze w latach dziewięćdziesiątych wydawała się niemożliwa do przyjęcia przez klientów z bogatych przedmieść Warszawy, powoli staje się popularnym architektonicznym idiomem. W okolicy Domu OUTrialnego można napotkać kilka okazałych willi, nieudolnie łączących motywy Bauhausu czy stylu okrętowego z zamiłowaniem do przepychu. Dzięki wprowadzeniu przestrzeni rekreacyjnej na dach, stworzeniu ciekawej relacji wnętrza z zewnętrzem i bezpretensjonalnej, swobodnej atmosferze pomieszczeń, projektanci OUTrialnego ominęli mielizny neomodernizmu light i znów zaskoczyli niebanalnym podejściem do typologii oraz potrzeb klienta.

Źródło: "Architektura-murator" 08/2008
Autor: Grzegorz Piątek
Zdjęcia: Juliusz Sokołowski, Robert Konieczny, dzięki uprzejmości KWK PROMES
Data publikacji: 8.06.2011 14:46

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!