archirama.pl

Dom pod Koszalinem

Dom położony jest na morenowym wzniesieniu z szeroką panoramą mierzei, dzielącej jezioro od morza

Dom pod Koszalinem

Widok ogólny od strony wschodniej

Fot: Marcin Czechowicz

Działka na wzgórzu z zapierającym dech w piersiach, rozległym widokiem na morze i jezioro to miejsce wymarzone na postawienie domu – oazy wypoczynku i pracy w odosobnieniu. Z drugiej strony stanowi wyzwanie – posesja, która zapewnia widok otwarty po horyzont sama jest bardzo eksponowana. Konrad Chmielnicki zaprojektował w takim otoczeniu dom niewielki i ekonomiczny. Stworzony na potrzeby jednego mieszkańca, który może tu spędzić cały rok. Widoczny z dalekiej perspektywy, otrzymał formę najbardziej archetypiczną, jednobryłową, z najczęściej spotykanym w okolicy dachem dwuspadowym o pięćdziesięcioprocentowym kącie nachylenia połaci.
Budynek posadowiono na obszernym podeście pełniącym funkcję tarasu, dzięki czemu zniwelowana została różnica terenu, a w cokole można było zlokalizować magazyn ogrodowy. Do budynku wchodzi się wprost z podestu, od strony zachodniej.
Tynkowane murowane ściany, wykonane w tradycyjny sposób, przesłonięte zostały ażurową strukturą z sosnowych listew, co nadaje bryle lekkości i sprawia, że świetnie wpisuje się w pejzaż – przez naturalny kolor elewacji i rytm poziomów zewnętrznej żaluzji powtarzających na niej linię horyzontu. Deskowane ekrany służące do całkowitego zasuwania okien nie zakłócają jednorodności, której nie można by osiągnąć, gdyby zastosowano tradycyjne okiennice. Po zamknięciu wszystkich otworów efekt ten przełamuje jedynie duża wnęka z drewnem opałowym we wschodniej ścianie.
O ile z zewnątrz lapidarna estetyka domu świadczy o dobrym wyczuciu formy, to rozkład wnętrza czy detal schodów zabiegowych rozczarowują banalnością. Spójność wizualną naruszają płaszczyzny murowane z polnych kamieni, o jasnym fugowaniu, w ścianie kominkowej i na zewnętrznych schodach prowadzących na taras. Podobne elementy pojawiają się jednak w tradycyjnej zabudowie w okolicy.
W kraju, gdzie wiele miejsc zepsuto przypadkową architekturą brakuje obiektów, których siła polega na porządkującej otoczenie prostocie. Osadzony w pejzażu, a przy tym bardzo czytelny dom dopełnia jego piękno.

Źródło: "Architektura-murator" 9/2009
Autor: Adam Orlewicz
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 8.06.2011 11:00

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!