Architektura
ARCHITEKTURA

Dom polny projektu 81.WAW.PL. Dwie bryły dla jednej rodziny

  • Komentarze

Architekci z 81.WAW.PL przedstawiają Dom Polny

Dom Polny: kontrast faktur, od gładkich powierzchni pokrytych tynkiem po ciężkie ściany z kamienia polnego. Lekkie meble ogrodowe uzupełniają obraz

Fot: 81.waw.pl

Pierwsza bryła mieści garaż i pomieszczenia techniczne. Jest barierą między ulicą, a częścią mieszkalną domu. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna 81.WAW.PL


Ukryty dom polny

Architekci z 81.WAW.PL starali się jak najlepiej wykorzystać charakter działki położonej na skarpie. Wyeksponowali więc widok na rzekę, odgradzając jednocześnie budynek od pobliskiej ulicy.
Wejście do domu od strony podjazdu ukryto, wykorzystując kamienny murek. W zewnętrznej bryle naprzeciw wejścia znajduje się garaż z zielonym dachem. Ta część domu także otoczona jest murem. Dzięki temu ulica i pobliska zabudowa ma być praktycznie niewidoczna z domu.
Architekci stosują dwa kontrastowe sposoby wykończenia ścian. Niektóre płaszczyzny pokryte są lokalnym kamieniem polnym, inne gładkim białym tynkiem.

Dom nad rozlewiskiem


Na działce zaprojektowana została również płytka sadzawka, otaczająca wejście do domu i strefę dzienną. Główne wejście zostało zasłonięte przez bryłę garażu. Z ogrodem sąsiaduje właściwy dom z częścią dzienną. W tej części budynku znajdują się salon, sypialnie, łazienki i garderoby. Południowa część Domu Polnego ma się kojarzyć z lekkim, modernistycznym pawilonem o gładkich ścianach i obszernych przeszkleniach. Frontowa, kamienna bryła domu polnego jest połączona z pozostałymi częściami długim korytarzem, który stanowi komunikację między budynkami. Łączna powierzchnia domu wynosi około 450 m.kw.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: 81.waw.pl, wizualizacja Michał Nowak, 81.WAW.PL
Data publikacji: 7.04.2014 14:10
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.