Architektura
ARCHITEKTURA

Dom skocznia, czyli minimalistyczna bryła w górskim krajobrazie. Projekt pracowni 81.WAW.PL

  • Komentarze

Dom skocznia, czyli minimalistyczna bryła w górskim krajobrazie. Projekt pracowni 81.WAW.PL

Nietypowa architektura Domu skocznia wyróżnia się na tle drewnianej zabudowy typowej dla rejonów podhalańskich. Liczne przeszklenia oraz podcienie od strony ulicy nadają bryle dodatkowej lekkości.

Fot: materiały prasowe
  • Dom skocznia, czyli minimalistyczna bryła w górskim krajobrazie. Projekt pracowni 81.WAW.PL
  • Dom skocznia, czyli minimalistyczna bryła w górskim krajobrazie. Projekt pracowni 81.WAW.PL
  • Dom skocznia, czyli minimalistyczna bryła w górskim krajobrazie. Projekt pracowni 81.WAW.PL

Minimalistyczna bryła w górskim otoczeniu. Architekci z pracowni 81.WAW.PL przełamują stereotypy dotyczące architektury góralskiej. Na tle drewnianej, folkowej zabudowy zaprojektowali nowoczesny dom, który charakteryzuje się minimalistyczną formą i licznymi przeszkleniami.

Dom skocznia to nowoczesny budynek charakteryzujący się minimalistyczną bryłą i licznymi przeszkleniami. Nietypowa architektura wyróżnia się na tle tradycyjnej góralskiej zabudowy. Budynek wykonany z materiałów w naturalnych i stonowanych barwach kontrastuje z góralską zabudową, jednocześnie idealnie wtapia się w otoczenie. Projekt domu o użytkowej powierzchni 230 mkw, dzieli bryłę na dwie części: część w kolorze czarnym, która pozbawiona została okien oraz część białą - otwartą na zewnątrz. Za projekt architektoniczny odpowiadają projektanci z pracowni 81.WAW.PL.

Minimalistyczna bryła w opozycji góralskiej architektury

Nietypowa bryła Domu skocznia wyróżnia się na tle drewnianej zabudowy typowej dla rejonów podhalańskich. Liczne przeszklenia oraz podcienie od strony ulicy nadają bryle dodatkowej lekkości. Architekci z pracowni 81.WAW.PL zdecydowali się ukryć schody w uskoku, dzięki czemu dolna część budynku sprawia wrażenie podtrzymywania piętra. Wejście zlokalizowano w podcieniu, w rogu domu. Bliżej centralnej części architekci zaprojektowali garaż, którego brama została wizualnie dopasowana do elewacji domu. Dzięki temu zabiegowi, brama garażu nie wyróżnia się ze spójnej całości frontu. Zabudowa od tej strony charakteryzuje się idealnie gładką powierzchnią, którą uzyskano dzięki położeniu czarnego tynku na płyty ze spieku szklanego. Okno gabinetu znajdujące się w tym samym ciągu komunikacyjnym, architekci oddzielili wyciągniętą ścianą, tym samym zwiększając atmosferę prywatności w pomieszczeniu.

Dom Skocznia według projektu 81.WAW.PL

Architekci z pracowni 81.WAW.PL zaplanowali niewielkie zadaszenie nad wejściem, które osiągnięto dzięki cofnięciu strefy wejścia względem frontu. Zachodnią stronę elewacji charakteryzuje skos osiągnięty w wyniku zlokalizowania w tym miejscu schodów. Maksymalne doświetlenie wnętrza zapewniają liczne przeszklenia. Najbardziej doświetloną częścią domu jest strefa dzienna, gdzie przeszklenia wychodzące na ogród i taras sięgają całej wysokości budynku. Przestronny układ komunikacyjny we wnętrzu obejmuje przejście z jadalni do gabinetu, a także z salonu na klatkę schodową. Na część dzienną domu skocznia składa się salon, jadalnia oraz częściowo zamknięta kuchnia. Na piętrze budynku zlokalizowano dwie sypialnie dziecięce z wyjściem na taras, łazienkę w korytarzu, a także sypialnię główną z niezależną garderobą i własną łazienką. Kotłownię oraz pomieszczenie gospodarcze zaplanowano w strefie garażowej.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.