Architektura
ARCHITEKTURA
Projekt architektów z 81.waw.pl

Dom Śmigło. Projekt pracowni 81.WAW.PL BRYŁA otwarta na światło

 • Komentarze

Dom śmigło

Punktem wyjścia warszawskich architektów z pracowni 81.WAW.PL było stworzenie domu na planie kwadratu. Jednakże, aby zapewnić doświetlenie w centralnej części budynku oraz w części pomieszczeń w każdym narożniku budynku zaplanowano trójkątne wcięcie.

Fot: 81.waw.pl
 • Dom śmigło
 • Dom Śmigło
 • Dom Śmigło
 • Dom Śmigło
 • Dom Śmigło

Dom Śmigło to jeden z najnowszych projektów warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Projekt architektów z 81.waw.pl zasługuje na szczególną uwagę. Parterowa bryła przypomina kształtem czteropłatowe śmigło, aby lepiej doświetlić wszystkie pomieszczenia.

Punktem wyjścia warszawskich architektów z pracowni 81.WAW.PL było stworzenie domu na planie kwadratu. Jednakże, aby zapewnić doświetlenie w centralnej części budynku oraz w części pomieszczeń w każdym narożniku budynku zaplanowano trójkątne wcięcie. - Na końcu każdego wcięcia umieściliśmy okna, które mają za zadanie doświetlić łazienki i pomieszczenia techniczne – zaznacza Rafał Grudziąż, architekt. Dzięki powstaniu wcięć uzyskaliśmy także kształt domu, który w rzucie przypomina śmigło – dodaje Grudziąż.

Sypialnie w płatach

Dom Śmigło został podzielony na cztery niezależne części znajdujące się w płatach śmigła oraz dodatkową część centralną, do której przylegają wszystkie płaty. Takie rozwiązanie pozwoliło nie tylko na funkcjonalne rozlokowanie pomieszczeń, ale także na oddzielenie części sypialnej od części dziennej.

Przygotowany projekt zakłada, że w jednej części płata śmigła znajduje się swego rodzaju wiata pełniąca funkcję garażu oraz główne wejście do domu. - Wyodrębnienie garażu pod zadaszeniem pozwoliło nam dowolnie aranżować pozostałą powierzchnię budynku – opisuje Anna Paszkowska, architektka z pracowni 81.WAW.PL, współautorka projektu. Drugą część śmigła zajęły dwie sypialnie dla dzieci wraz ze wspólną łazienką. Trzecia część to sypialnia rodziców z niezależną łazienką oraz garderobą. Czwartą część stanowi strefa dzienna, gdzie zaplanowano przestronny salon z kuchnią. Natomiast w centralnej części znalazła się duża garderoba oraz toaleta dla gości.

Dom Śmigło pełen światła

Wszystkie pokoje zaplanowano tak, aby były jasne i przestronne. - Dzięki zastosowaniu dużych przeszkleń w pokojach, nie tylko doświetliliśmy pomieszczenia, ale także umożliwiliśmy bezpośredni dostęp do ogrodu – podkreśla Anna Paszkowska. Dodatkowo część dzienną zaprojektowaliśmy tak, aby z salonu i kuchni umożliwić dostęp do zadaszonego tarasu – dodaje Paszkowska.

Z zewnątrz bryła budynku została obłożona deskami malowanymi na biało. W miejscach wcięć zastosowano taki samo rodzaj deski, jednakże dla kontrastu pomalowanej na czarno. Dzięki temu Dom Śmigło zyskał niezwykle interesujący, dynamiczny charakter.

przeczytaj rowniez
 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Hélène Binet
  Mistrzowie fotografii architektury: Hélène Binet

  Hélène Binet to najsłynniejsza obecnie fotografka architektury na świecie. O jej zdjęciach marzą wszyscy najwięksi architekci. Stale współpracuje m.in. z Zahą Hadid czy Danielem Libeskindem. Celem Binet jest nie tyle dokumentacja budynku, co jego interpretowanie, dzięki czemu zdjęcie nabiera cech niezależnego dzieła sztuki więcej

 • Kostka polska 2.0 - pracownia architektoniczna we Wrocławiu
  Kostka polska 2.0 - pracownia architektoniczna we Wrocławiu

  Budowane w okresie gierkowskim domy-kostki to dziś niedoceniany element pejzażu polskich miast. Kubiczne bryły, ściany pokryte tłuczonym talerzami, czy dach kopertowy – to dizajn, który zainspirował biuro architektoniczne group-arch. Architekci kupili właśnie taką kostkę we Wrocławiu i ją mocno podrasowali. I tak dom-kostka przemienił się w willę-pracownię więcej

 • Ciche rewolucje Jiříego Krohy
  Ciche rewolucje Jiříego Krohy

  Czeski architekt i artysta Jiří Kroha nie stał się liderem żadnego z kierunków; konsekwentnie, na uboczu, dokonywał „cichych rewolucji” – najczęściej ignorowanych przez współczesnych mu ludzi sztuki. Dziś jego dorobek przypomina wrocławskie Muzeum Architektury więcej

Autor: mjc
Zdjęcia: 81.waw.pl
Data publikacji: 21.11.2012 11:50
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.