archirama.pl

Dom w kolorze zielonym? To musisz zobaczyć w Holandii, zielony budynek ratusza w Zaanstad

Bryła wpisująca się wiekowe budynki holenderskiego miasteczka i niesamowity zielony kolor domów. Tak wygląda budynek ratusza w Zaanstad, pasuje jak tulipany do Amsterdamu. Architekci zadbali, aby ratusz stał się naturalnym uzupełnieniem zielonych domów. To trzeba zobaczyć w Holandi.

Zielone domy Holandia 1

Projektując zielony ratusz Zaanstad City Hall w Holandii architekci starali się zachować lokalną architekturę

Fot: Soeters Van Eldonk architecten

Wybierając się do Holandii i podziwiając jej tradycyjną architekturę, czasem można odnieść wrażenie, że człowiek przeniósł się w czasie. Często to samo wrażenie można odnieść oglądając zupełnie nowe budynki. Bo holenderscy architekci i urbaniści dbają bardzo o wkomponowanie nowych projektów w klimat architektoniczny miejsca.

Pamiętając o tych zasadach pracownia Soeters Van Eldonk architecten zaprojektowała nowy ratusz z Zaanstad. Jego projekt jest ściśle związany z nowym mostem nad torami i autostradą. Krótszy bok ratusza, gdzie mieści się główne wejście biegnie wzdłuż placu na tym moście. Ratusz został zaprojektowany jako łańcuch kilku dużych domów Zaandam. W budynkach zadbano o styl nawiązujący do miejscowej architektury. Ale budynki zostały zaaranżowane w nowoczesny sposób.

>>ATRAKCJE HOLANDII. Tulipan i tulipanowy PROJEKT MOSTU dla Amsterdamu

Domy Zaandam słyną z charakterystycznej architektury, a zwłaszcza z oryginalnych elewacji: drewniane elewacje są bardzo płaskie i pomalowane w różnego rodzaju zielonych odcieniach. Ich architektoniczny obraz jest wzmocniony przez użycie białych gzymsów i okien. Dlatego budując nowy ratusz, projektanci także trzymali się fasady w kolorze zielonym i białym. Tak powstał Zaanstad Ratusz, który zachwyca kolorystką i wygląda niczym z bajki. Warto go zobaczyć będąc w Holandii.

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: Soeters Van Eldonk architecten
Data publikacji: 9.07.2012 14:25

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!