archirama.pl

Dom w Konstancinie-Jeziornie

Architekci nawiązali do amerykańskiego modernizmu lat pięćdziesiątych XX wieku, całkowicie odcinając się od polskiej rzeczywistości estetycznej.

Dom w Konstancinie-Jeziorna

Widok ogólny od strony południowo-wschodniej

Fot: Marcin Czechowicz

Podwarszawski Konstancin-Jeziorna uważany jest za jedno z najbardziej prestiżowych miejsc zamieszkania w Polsce. Zawdzięcza ten status walorom krajobrazowym i uzdrowiskowym – duża część miejscowości położona jest w lesie, znajdują się tu lecznicze źródła termalne. Od przełomu XIX i XX wieku powstają domy letniskowe i rezydencje projektowane przez czołowych warszawskich architektów.
Willa dla czterech osób wzniesiona została na atrakcyjnej, podłużnej działce, otwartej na zachowane w naturalnej postaci, strome koryto Jeziorki. Budynek przylega do wschodniej krawędzi parceli i przesłania szczyt sąsiedniego domu stojącego tuż przy jej granicy. Pozostawienie wąskiego, zadaszonego korytarza pomiędzy ścianami obu umożliwia komunikację między przeciwległymi zakątkami ogrodu oraz mniej oficjalny dostęp na zaplecze domu. Projektantom udało się całkowicie odciąć od polskiej rzeczywistości estetycznej i nawiązać do minimalizmu amerykańskich modernistycznych willi z lat pięćdziesiątych XX wieku. Rozłożysty, niski budynek wyróżnia typowy dla nich kontrast mocnych, horyzontalnych linii cokołu i dachu, z pionami ścian, okien i filarów. Uskokowa, rzeźbiarsko rozczłonkowana bryła ustawiona jest na podeście o niemal kwadratowym rzucie i przykryta płaszczyzną tej samej wielkości.

Na elewacjach zacienianych przez wydatny gzyms biel tynków współgra z brązem drewnianych paneli i obszernymi przeszkleniami. Betonowy cokół ma uzasadnienie nie tylko estetyczne, ale i praktyczne – służąc za niewielki taras, jednocześnie zabezpiecza przed ewentualnym wylewem pobliskiej rzeki.

Kwadratowy rzut wymusił doświetlenie budynku całkowicie przeszklonym atrium, otwierającym się na południową część ogrodu. Zlokalizowany między holem wejściowym, reprezentacyjną kuchnią a obszernym salonem, również wychodzącym na południe, współtworzy elegancką, wielofunkcyjną przestrzeń. W północno-wschodnim, najsłabiej doświetlonym narożniku znajdują się między innymi robocze pomieszczenie kuchenne, schowek oraz garaż. Wyraźnie niższy w tej części domu strop jest wynikiem nadbudowanego tu piętra, całkowicie niewidocznego od strony wejściowej. Uzyskana w ten sposób dodatkowa, jasna przestrzeń, połączona schodami ze strefą dzienną, wykorzystana została na miejsce do ćwiczeń z łazienką i sauną. Biblioteka, pokój i łazienka gościnna mieszczą się od strony północnej, a sypialnia z łazienką, garderoba oraz dwa pokoje dziecięce od południowego wschodu. Wielość funkcji w budynku sprawia, że jego struktura jest złożona, a wrażenie to potęgują jeszcze autonomiczne połączenia pomiędzy niektórymi pomieszczeniami. Dom jest jednak stylistycznie jednorodny. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ci sami architekci byli autorami nie tylko koncepcji architektonicznej, ale i projektu ogrodu, aranżacji wnętrz, a nawet niektórych mebli. O jego charakterze decyduje przede wszystkim otwartość – przesuwne okna na całą wysokość ściany zapewniają bezpośredni dostęp do ogrodu z większości pokojów, kadrując atrakcyjne widoki z niemal każdego punktu mieszkania.
Willa nad Jeziorką wybudowana została według dopracowanej i przemyślanej koncepcji, z dobrych materiałów, zapewniając komfort nawet bardzo wybrednemu użytkownikowi. Klasyczna, nawiązująca do najlepszych wzorców architektura domu jest oficjalna i nieco żurnalowa, symbolizuje luksus, który – co najważniejsze – nie stoi w sprzeczności z dobrym gustem.

Źródło: "Architektura-murator" 9/2009
Autor: Wojciech Wagner
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 8.06.2011 11:44

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!