archirama.pl

Dom w Nadarzynie

 To niebanalny dom, który powstał z bardzo banalnych elementów

Dom w Nadarzynie

Widok ogólny od strony północnej

Fot: Marcin Czechowicz

Podwarszawska gmina Nadarzyn to typowy przykład procesu urban sprawl w rodzimym wydaniu – budownictwa jednorodzinnego rozlewającego się wzdłuż gminnych dróg i bezimiennych traktów polnych. Inwestycja na tutejszej działce, powstałej w wyniku parcelacji pola przez dewelopera i sprzedawanej wraz z wyłącznością na realizację budynku ze standardowych elementów, mogła się wydawać gotową receptą na architektoniczny banał. Właściciele terenu – małżeństwo konserwatorów – udowodnili tymczasem, że świadomość estetyczna inwestora, kompetencje projektanta i elastyczność wykonawcy wystarczają, by przy użyciu tanich i popularnych technologii powstała ambitna architektura.

Najważniejsze było przezwyciężenie ograniczeń wynikających z niewielkich rozmiarów działki. Stanowi ona zamknięcie powstającej na uboczu kolonii mieszkaniowej i otwiera się na rozległe, lecz już powoli zabudowywane pole. Budynek o rzucie w kształcie litery Y zlokalizowany został tak, że oś domu biegnie po jej przekątnej, a bramę wjazdową przewidziano w narożniku posesji. Pomiędzy dwoma rozwartymi skrzydłami powstał rodzaj dziedzińca, za nimi zaś niewidoczna od ulicy, mniej oficjalna część mieszkalna.

Dom mieści trzy autonomiczne funkcje – mieszkanie dla trzyosobowej rodziny, wydzieloną pracownię z garażem i rampą transportową oraz apartament dla jednej lub dwóch osób z osobnym salonem i łazienką. Do piętrowego skrzydła, wyznaczającego oś założenia, przylegają dwa parterowe pawilony. Każdy z tych elementów ma własną konstrukcję dachu, odrębne wejście oraz wynikający z usytuowania budynku na działce fragment ogrodu.

Dominująca część centralna, z jej obszernym i przeszklonym z trzech stron salonem oraz mieszkalnym piętrem, jest widoczna jedynie od strony ogrodu. Wysunięty korpus główny rozdzielił dwa pozostałe skrzydła, co zapewniło prywatność każdej z części domu.

Długa elewacja od dziedzińca została jednolicie wykończona cegłą i urozmaicona niewielkimi otworami okiennymi. Nie ujawnia rozmiarów domu ani nawet jego funkcji, co nie oznacza jednak estetycznej monotonii. Prostota wykończenia skontrastowana ze swobodnymi zygzakami trzech szczytów – prostopadle biegnącymi kalenicami dachów – to współczesna interpretacja architektury tradycyjnej.

 

Wyraźnie inny jest charakter bryły od strony ogrodu. Zarówno ściany, jak i dobrze widoczne połacie dachu mają jasnoszarą barwę. Jako materiału wykończeniowego użyto drewna i ekoeternitu, którego zastosowanie wymaga estetycznego nonkonformizmu.

Mimo złożonego układu brył, budynek jest niewielki i z pewnością nie luksusowy. Pomieszczenia – poza głównym salonem – są małe, a do ich wykończenia użyto najtańszych materiałów: tynku, cegieł i płyt OSB. Nieosłoniętą pozostawiono więźbę dachową ze zwykłych sosnowych desek, co optycznie powiększyło pokoje i umożliwiło dodatkowe doświetlenie ich oknami połaciowymi. Zgrzebna estetyka wnętrz i zastosowanie najprostszych rozwiązań konstrukcyjnych były bliskie inwestorom, którzy chcieli, by ich dom nawiązywał do skromnych form mazowieckiego krajobrazu.

Budynek w Nadarzynie łączy sprzeczności. Z jednej strony urzeka bezpretensjonalnością, z drugiej zaś, pod względem kompozycyjnym, stanowi swobodną reinterpretację tradycyjnej, arystokratycznej architektury rezydencjonalnej, która została tu dostosowana do potrzeb współczesnej klasy średniej. To niebanalny dom, który powstał z bardzo banalnych elementów.

Źródło: "Architektura-murator" 9/2009
Autor: Wojciech Wagner
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 8.06.2011 16:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!