Architektura
ARCHITEKTURA
Pomysł na Dom

Dom z atrium. Nowoczesna bryła i klasyczne atrium w domu jednorodzinnym

 • Komentarze

Dom z atrium 5

Projekt domu zaproponowany przez architektów z 81.WAW.PL kładzie szczególny nacisk na przynależne do domu atrium.

Fot: 81.waw.pl
 • Dom z atrium 1
 • Dom z atrium 2
 • Dom z atrium 3
 • Dom z atrium 4
 • Dom z atrium 5
 • Dom z atrium 6

Budując własny dom większość osób szuka ciekawych, oryginalnych rozwiązań. Może to być nietypowa konstrukcja, wykorzystanie innowacyjnych materiałów czy tak, jak w zaprojektowanym przez warszawską pracownię 81.WAW.PL domu w Górze Kalwarii – nowoczesne atrium.

Projekt zaproponowany przez architektów z 81.WAW.PL kładzie szczególny nacisk na przynależne do domu atrium. Pełni ono rolę doświetlenia komunikacji wewnętrznej w domu, jednocześnie będąc buforem pomiędzy strefą dzienną, a wejściem do domu, które stanowi także część garażową. - W przedstawionym projekcie nie uwzględniliśmy typowego miejsca na garaż. Jego rolę pełni wnęka w domu, która stanowi jednocześnie główne wejście do budynku – wyjaśnia Anna Paszkowska, architektka z pracowni 81. WAW.PL.

Na uwagę zasługuje także dach budynku, który został ukształtowany w taki sposób, aby przeciwległe narożniki budynku zostały podniesione. Dzięki temu połacie dachowe zostały skierowane w stronę dziedzińca, co pozwala na swobodne odprowadzenie wody z dachu do atrium. Takie rozwiązanie gwarantuje, że w czasie deszczowej pogody woda nie będzie zbierała się na dachu tworząc dodatkowe obciążenie. Zarówno w przypadku wejścia do domu, jak i atrium zaplanowano przeszklone ściany, które otwierają wnętrze. Taki sam zabieg zastosowano w przypadku ściany w salonie, jadalni i kuchni, która także została w całości wykonana ze szła. Dzięki temu już od wejścia do domu można zobaczyć, co dzieje się w przestronnym ogrodzie.

>>Domy. TOP 10 - ranking najlepszych domów archiramy

Strefę dzienną domu tworzą znajdujące się na całej szerokości ściany: jadalnia, salon i kuchnia, zaś głównym punktem strefy prywatnej jest przestrzenna sypialnia z własną łazienką i garderobą znajdująca się na prawo od głównego wejścia. Po lewej stronie natomiast przewidziano dwie mniejsze sypialnie ze wspólną łazienką. Ciekawym rozwiązaniem zaproponowanym przez architektów są elewacje domu, które diametralnie się od siebie różnią. - Elewacja frontowa sprawia wrażenie surowej, poprzez zaplanowanie w tym miejscu jedynie wejścia głównego z wnęką garażową – zaznacza Anna Paszkowska.

- Zupełnie inaczej prezentuje się elewacja od strony ogrodu, będąca zaprzeczeniem tej znajdującej się od frontu. Cała ściana została przeszklona, aby wychodziła na ogród, zapewniając optymalny dopływ światła do strefy dziennej – dodaje. Dodatkowo na bocznych fasadach, w miejscach, gdzie znajdują się okna, zainstalowano okiennice, które po zamknięciu tworzą całkowicie płaską elewację.

przeczytaj rowniez
Autor: 81.waw.pl, Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: 81.waw.pl
Data publikacji: 2.08.2012 13:02
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.