archirama.pl

Drewniany dom, tradycja czy ekstrawagancja?

Domy z drewna znowu powracają do łask. Drewno to materiał już nie tylko na górskie chaty i nieciekawe domki letniskowe, ale pełnoprawne tworzywo z którego niekiedy powstają naprawdę stylowe domy.

Drewniany dom

Dom z drewna "Jaśmin 2 Dr-S"

Fot: mtmstyl.pl

Mimo, że wydaje się być tworzywem przestarzałym i nieco niewygodnym w użytkowaniu, drewno ma mnóstwo zalet, a odpowiedni projekt potrafi zniwelować jego wszelkie niedogodności. Ważne, aby łączyć tradycyjny materiał z dostępnymi nowoczesnymi technologiami, a gwarantuje to stylowy i bardzo funkcjonalny efekt końcowy. Drewniany dom ma mnóstwo zalet, o jakich użytkownicy tradycyjnych, murowanych domów mogą jedynie pomarzyć.

Zacząć należałoby od wnętrza. Drewniany dom, często będąc sam w sobie bardziej stylowy od konstrukcji murowanej, gwarantuje ogromne możliwości aranżacyjne. Wykorzystanie w przestrzeni naturalnych drewnianych ścian, czy pozostawienie surowych drewnianych belek jest świetnym pomysłem, jeśli chcemy stworzyć oryginalną, stylową przestrzeń. Oczywiście, tradycyjne ściany gipsowo-kartonowe mogą również znaleźć swoje miejsce w drewnianym wnętrzu.

>>Nowoczesna willa tradycyjna – czyli dom z gontu i betonu 

Ponadto koszt, jak i czas budowy domu drewnianego jest mniejszy, niż w przypadku konstrukcji murowanej. Całkowity czas budowy domu drewnianego to tylko dwa, do ośmiu tygodni.

Drewniane domy mają również zdecydowanie lepsze warunki higieniczne oraz zdrowotne, niż domy tradycyjne. Drewno to jedyny materiał, o zdolnościach „oddychania”, co sprawia, że atmosfera w takim wnętrzu jest dużo zdrowsza, niż w domu z płyty. Jego właściwości termoizolacyjne sprawiają, że przy ujemnych temperaturach w drewnianych wnętrzach jest cieplej, a podczas upałów – chłodniej.

Autor: Klaudyna Liszewska
Zdjęcia: mtmstyl.pl
Data publikacji: 6.04.2012 22:47

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!