archirama.pl

Dom z odpadów czy inwestycja w rozwój? Bryła Bringhton Waste House z oddychającą membraną wykorzystuje nowe technologie we współczesnej architekturze

Czy można zbudować dom z odpadów użytkowych, który byłby idealny do zamieszkania? W Wielkiej Brytanii powstaje Brighton Waste House, który, choć na razie jest budynkiem eksperymentalnym, będzie wyznaczał nowe jakości we współczesnej architekturze. Zobacz jakie nowe technologie zostały wykorzystane do stworzenia domu z odpadów!

Bryła Bringhton Waste House z oddychającą membraną
Fot: Firma DuPont

Bryła Bringhton Waste House: odpady wykorzystane w architekturze wnętrz

Choć trudno w to uwierzyć budynek Brighton Waste House powstał w 85% z codziennych odpadów, które w dodatku zostały podarowane. Jak mówią pracownicy firmy DuPont, która włączyła się w prace budowlane nad domem, odpady nie wpływają ujemnie na wydajność budynku. Ten niezwykły projekt architektoniczny ma na celu przede wszystkim zaprezentowanie możliwości zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery dzięki nowym technologiom, co można zastosować we współczesnej architekturze. Jeśli zaś chodzi o materiały wykorzystane do budowy bryły Waste House to przestawiają one galerię osobliwości. Konstrukcja szkieletowa jest wykonana głównie ze odpadów sklejki i jest zaizolowana w różny sposób: w deskach znalazły się stare kasety VHS i opakowania z płyt kompaktowych, zużyte tapety oraz 19 800 jednorazowych, lotniczych szczoteczek do zębów. Warto dodać, że szczoteczki pochodziły tylko z pierwszej biznesowej klasy w samolocie z Gatwick.

Materiały użyte do budowy Bringhton Waste House

Ponad 85% materiałów budowlanych pochodzi z odzysku, ale wykorzystano także nowe produkty i rozwiązania hi-tech. Do ciekawszych materiałów należały stare transparenty zawieszone na latarniach oraz znoszone dżinsy czy płyty DVD. Warto dodać, że projekt bryły Waste House powstał we współpracy z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu w Brighton, co pozwoliło włączyć się w prace budowlane nad nowym projektem architektonicznym także studentom i praktykantom.
Moim zdaniem budynek przedstawia dosyć monotonną szarą bryłę, która chyba nie byłaby atrakcyjnym miejscem do zamieszkania dla współczesnej rodziny. Architektura wnętrz przedstawia się nieco lepiej, korzystne wrażenie wywołują białe lampy i niebieskie ściany kuchni. Trzeba jednak podkreślić, że jest to projekt eksperymentalny i budynek nie jest przeznaczony do zamieszkania. Może jednak stanowić przykład budownictwa ekologicznego, które w najbliższym czasie powinno być coraz bardziej popularne.

Oddychająca membrana nowością we współczesnej architekturze

Oddychająca membrana wykorzystana przez budowniczych to nowy technologicznie produkt. Membranę dostarczyła firma DuPont. Membrana, nazwana w firmie, DuPont Tyvek została wykorzystana do konstrukcji Waste House, który otwarto 10 czerwca 2014 roku. Jak mówi architekt i kierownik projektu Duncan Baker-Brown o nowych materiałach: - Byliśmy bardzo szczęśliwi, gdy określiliśmy, że DuPont™ Tyvek® Housewrap i DuPont™ Tyvek® UV Facade wykorzystamy w Brighton Waste House, jako produkty, które gwarantują prawidłową pracę ścian wykonanych z raczej niezwykłych materiałów pochodzących z branży budowlanej, jak również z odpadów gospodarstw domowych.


Autor: Firma DuPont
Zdjęcia: Firma DuPont
Data publikacji: 23.07.2014 13:41

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!