Architektura
ARCHITEKTURA

Dom z opon. Nietypowa bryła, materiały z odzysku. GALERIA i FILMY

  • Komentarze

Stosy opon. Jaka bryła mogłaby z nich powstać?

Dom z opon, czyli earthship, to bryła zbudowana zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, tak cenionymi we współczesnej architekturze. Ale czy w takim domu wygodnie się mieszka? Ile kosztuje budowa? Czy właściciele muszą polubić zapach rozgrzanej gumy?

Bryła z opon

Konstrukcję domu z opon (earthship) opracował amerykański architekt Mike Reynolds na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Hippisi, zniechęceni do amerykańskiej kultury komercyjnej, budowali w latach 60. niezwykłe bryły. Domy na kołach, współczesne wigwamy, domy na wodzie, domy ze starych okien i drzwi... Szalone, często niefunkcjonalne, często efektowne budynki. Profesjonalni architekci również projektowali w tym czasie utopijne założenia, praktyczne albo utopijne.

Mike Reynolds połączył oba nurty. Sednem jego projektów jest idea zrównoważonego rozwoju. Domy, które projektuje, powstają z materiałów z odzysku. Recykling w architekturze to nic nowego, ale Reynolds, ze swoją skłonnością do eksperymentu, sięgnął po nietypowe materiały. Earthship może być zbudowany z wielu materiałów, w zależności od tego, czym dysponuje inwestor. Budulec jest jednak darmowy, albo bardzo tani, a przy tym dostępny na miejscu budowy. Głównym materiałem jest ziemia, piach albo glina. Do tego odpady, w tym puszki i butelki. Ważną rolę odgrywają opony samochodowe. Zużyte gumy wypełnia się twardo ubitą ziemią – tak powstają ściany. Szczeliny między oponami można wypełnić również ziemią. W niektórych domach z opon między gumowymi bryłami wciśnięte są butelki czy szklane tafle, tworzące niewielkie świetliki.

Ekologiczny dom sprawdzi się w każdym klimacie?  

Pierwsze domy z opon powstały Nowym Meksyku, gdzie dotąd działa Mike Reynolds. Do tej pory najwięcej takich brył jest właśnie w USA. Jednym z największych skupisk domów z opon jest kolonia The Greater World Community, czyli Wspólnota Wspanialszego Świata.  
W Nowym Meksyku dni są gorące, a noce chłodne, jednak w ciągu roku nie występują wielkie wahania temperatury. W tamtejszym klimacie według użytkowników technologia budowy domów z opon sprawdza się, zapewniając stałą temperaturę. W Polsce sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Dom z opon musi wytrzymać letnie upały, śnieg, mróz i ulewy. Projektanci i entuzjaści tej techniki przekonują jednak, że dom z opon to konstrukcja na każdą pogodę i każdy klimat(np. na stronie www.earthship.pl). Grube ściany i odpowiednie okna mają pozwolić na ogrzewanie budynków wyłącznie energią słoneczną.

 
  • 1
  • 2
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.