Architektura
ARCHITEKTURA
Budownictwo modułowe. Domy z kontenerów

Domy i przedszkola z kontenerów. Konkurencja dla klasycznych projektów?

 • Komentarze

Kontenery, architektura modułowa w Polsce

Kontener Art - Kontener Sztuki w Poznaniu

Fot: touax.pl
 • Kontenery, architektura modułowa w Polsce
 • Kontenery, architektura modułowa w Polsce
 • Kontenery, architektura modułowa w Polsce
 • Kontenery, architektura modułowa w Polsce
 • Kontenery, architektura modułowa w Polsce
 • Kontenery, architektura modułowa w Polsce

Dom z kontenera wcale nie musi kojarzyć się z osiedlem socjalnym. Przedszkola w kontenerach coraz chętniej budują polskie miasta. Może dlatego, że budownictwo modułowe jest tańsze i prostsze od klasycznych konstrukcji.

Stawianie budynków z modułow przygotowanych fabrycznie, nazywane budownictwem kontenerowym, czy modułowym staje się coraz popularniejsze. Zakres usług jakimi kontenery potrafią służyć równie dobrze, co klasyczne budynki murowane, systematycznie się rozszerza. Kiedyś kojarzone z brzydkimi mieszkaniami socjalnymi, domami pracowniczymi na budowie, lokalami gastronomicznymi niskiej jakości. Dziś, wraz z rozwojem technologii okazują się być godnym konkurentem cegły i z impetem wchodzą na obszary do tej pory zarezerwowane dla konstrukcji murowanych.

>> Domy z kontenerów - zalety, koszty budowy

>>Wymarzony dom... z kontenerów - czyli tani w budowie dom

Nic dziwnego, z roku na rok koszty budowy tradycyjnej rosną, a jej opłacalność maleje. Z kolei technologia modułowa rozwija się tak dynamicznie, że jakość w ten sposób stawianych budynków nie odstępuje od tradycyjnych, do których się przyzwyczailiśmy. Żebyśmy w pełni mogli korzystać z zalet budownictwa modułowego potrzebna jest jednak zmiana myślenia. Przeświadczenie o wyższości domu ceglanego, wyniesione rodem z bajki o trzech świnkach, nie pozwala kontenerom w pełni rozwinąć skrzydeł.

>>We Wrocławiu powstaną przedszkola w konetenerach

Zalet kontenerów jest bardzo dużo, poczynając od niskich kosztów budowy, krótkiego czasu stawiania budynku, po możliwość nieskrępowanej dobudowy i rozszerzania powierzchni budynku, rozebrania go na części i przemieszczenia w dowolne, nowe miejsce. To wszystko sprawia, że coraz częściej spotykamy się z zastosowaniem kontenerów w budowie: szkół, akademików, przedszkoli, świetlic, stacji benzynowych, pomieszczeń biurowych, magazynów, przychodni lekarskich, aptek, domów mieszkalnych całorocznych i letniskowych, hoteli, miejsc sztuki i kultury. Głośna była na przykład inicjatywa Kontenera Sztuki w Poznaniu, czy Kontenera Mody na Pasażu Wiecha w Warszawie. O kontenerach jest i będzie coraz głośniej i mogą jeszcze porządnie namieszać na polskim rynku budowlanym.

>>Czy dom ekologiczny może być energooszczędny i tani?

przeczytaj rowniez
Autor: Klaudyna Liszewska
Zdjęcia: touax.pl
Data publikacji: 18.04.2012 18:09
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.