Architektura
ARCHITEKTURA

Drapacze chmur, James Bond i przewodnik po Londynie

  • Komentarze

Balfron Tower

Balfron Tower, fot. Graeme Maclean CC-BY-2.0

Co zobaczyć w Londynie? Ernő Goldfinger, twórca dwóch najbardziej (w swoim czasie) znienawidzonych budynków Londynu, znany z wybuchowego charakteru awanturnik, którego Ian Fleming nie lubił tak bardzo, że jego imieniem ochrzcił jeden z najczarniejszych bondowskich charakterów, niepoprawny marzyciel i utopista, do końca życia upierający się przy wizjonerstwie swoich projektów powraca

Twórczość Ernő Goldfingera, brytyjskiego architekta węgierskiego pochodzenia, przeżywa ostatnio drugą młodość. Zainteresowanie jego projektami, a szczególnie kontrowersyjnymi londyńskimi blokami Balfron Tower i Trellick Tower, które przez długie lata obrastały złą sławą miejsc nie nadających się do życia, rośnie. Nie tylko oba budynki zostały wpisane na listę obiektów chronionych, lecz także brytyjski National Trust wkrótce udostępni zwiedzającym urządzone przez Wayne’a i Tilly Hemingwayów w stylu końca lat sześćdziesiątych mieszkanie nr 130 na 24 piętrze wieży Balfron, mieszkanie, w którym przez dwa miesiące 1968 roku żyli Goldfinger i jego żona Ursula (http://www.theguardian.com/artanddesign/gallery/2014/sep/26/flat-130-in-the-balfron-tower-in-pictures).

przeczytaj rowniez
Autor: Joanna Jarzyna
Data publikacji: 2.11.2014 18:00
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.