archirama.pl

Drewniana konstrukcja kładki w Portugalii. Bryła stworzona ku chwale przyrody

Drewniana bryła konstrukcji kładki dla pieszych to urozmaicenie krajobrazu na terenie Naturalnego Pomnika Przyrody w Portugalii. Ma ona ok. 500 mkw i zaprojektowana jest przez biuro architektoniczne m-arquitectos

Drewniana konstrukcja kładki w Portugalii. Bryła zlokalizowana jest w miejsu, w którym znajduje się Pomnik Przyrody

Drewniana konstrukcja kładki w Portugalii. Bryła zlokalizowana jest w miejsu, w którym znajduje się Pomnik Przyrody

Fot: m-arquitectos

Pomnik Przyrody z drewnianą konstrukcją kładki dla pieszych

Kładka zlokalizowana jest w miejscowości Vila do Porto na portugalskiej wyspie Santa Maria. To bardzo szczególne pod względem geologicznym miejsce o nazwie Pedreira do Campo. Zaliczane jest do Pomników Przyrody z uwagi na bogactwo znajdujących się wokół skamieniałości.

Autorem kładki dla pieszych w Portugalii jest biuro architektoniczne m-arquitectos. Bryła zaprojektowana jest z surowych i naturalnych w swym wyrazie materiałów. Dzięki temu nie zakłóca krajobrazu, a co więcej – stanowi jego element. Na betonowych fundamentach oraz nóżkach z jasnego drewna spoczywa konstrukcja kładki zajmująca w sumie powierzchnię ok. 500 mkw.

Poszczególne szczeble zespolone są ze sobą metalową bednarką. W niektórych miejscach deski uginają się przybierając kształt fali. Wygląda to tak, jakby coś „wjechało” w strukturę i ją zdeformowało. Szczegóły te uatrakcyjniają prostą konstrukcję kładki dla pieszych. Drugim takim elementem jest jej zakończenie. Koniec traktu to wspornik, który unosi się nad wzniesieniem. Jest on zakończony prostopadłą do biegu trasy taflą szkła. Jest to punkt kulminacyjny obiektu, a zarazem punkt widokowy na Pomnik Przyrody Pedreira do Campo.


nazwa: PEDREIRA DO CAMPO URBAN PLANNING
pracownia: Studio m-arquitectos
powierzhcnia: 500 mkw
lokalizacja: Vila do Porto, wyspa Santa Maria, Portugalia
projekt: 2009
realizacja: 2012

 

Milena Glinojecka

Autor: m-arquitectos
Zdjęcia: ARTUR SILVA, m-arquitectos
Data publikacji: 2.12.2014 15:26

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!