archirama.pl

Drewniany Wieżowiec? Ekologia w szwedzkim wydaniu

Drewniany Wieżowiec. Podczas gdy w Warszawie zamierza się zburzyć drewniane „domki fińskie", Szwedzi decydują się na budowę Drewnianego Wieżowca (Wooden Skyscraper) w centrum Sztokholmu. Pracownia Berg | C.F Møller Architects wygrała konkurs na ekologiczny wieżowiec, którego realizacja potrwa do 2023 roku.

Drewniany Wieżowiec? Ekologia w szwedzkim wydaniu

Drewniany Wieżowiec, proj. Berg | C.F Møller Architects

Fot: materiały prasowe

Drewniany Wieżowiec pracowni Berg | C.F Møller Architects został wybrany w wyniku konkursu zorganizowanego przez inwestora budowlanego HSB w setną rocznicę powstania firmy. Wśród finalistów konkursu znalazła się również pracownia Rosenbergs Arkitekter we współpracy z Utopia Arkitekter oraz Equator Stockholm i Mojang.

Drewniany Wieżowiec – nowa wizja ekologicznego budownictwa

Drewniany Wieżowiec. Jednym z etapów konkursu był plebiscyt zorganizowany na facebooku przez HSB, jednak ostateczną decyzję podjęło jury składające się z przedstawicieli inwestora, byłego miejskiego architekta Sztokholmu Pera Kallsteniusa, architektkę Karinę Ahlzén i antropolożkę Katarinę Graffman. Jury podkreśliło, że pracownia "przyjęła innowacyjne podejście do funkcjonalnego rozkładu apartamentów, jak również do architektonicznego projektu i orientacji przestrzennej budynku. Mając na uwadze różne funkcje dostępne nie tylko dla mieszkańców, lecz również osób z zewnątrz, architekci stworzyli przestrzeń mieszkaniową spełniającą oczekiwania przyszłości."

Przeczytaj więcej o domkach fińskich w Warszawie

Ekologia i innowacyjność Drewnianego Wieżowca

Wooden Skyscraper sięgnie 34 piętra i będzie najwyższym drewnianym budynkiem na świecie. Co prawda rdzeń budynku będzie zbudowany z prefabrykowanych, betonowych elementów, pozostałe części konstrukcji – belki, ściany, sufity i ramy okienne - zostaną wykonane z litego drewna. Drewniane elementy będą wyraźnie widoczne z zewnątrz przez duże okna, które pozwolą na maksymalny dostęp światła dziennego do środka Wooden Skyscraper. Panele słoneczne na dachu Drewnianego Wieżowca zapewnią oszczędność energii, a mieszkańcy będą mogli uprawiać rośliny w ogrodzie zimowym.

Indywidualizm i duch wspólnoty Drewnianego Wieżowca

Architekci starali się stworzyć kompleks mieszkaniowy skierowany zarówno do studentów, jak i rodzin z dziećmi i ludzi starszych. Drewniany Wieżowiec zagwarantuje poczucie wspólnoty i stworzy otoczenie odpowiadające zabieganym mieszkańcom współczesnej metropolii.

Berg | C.F Møller Architects przygotowali jeszcze dwie koncepcje, dlatego wciąż nie jest pewne, czy to właśnie Drewniany Wieżowiec stanie na działce w centrum Sztokholmu. Zobacz pozostałe dwa projekty, które mogą powstać w tym miejscu!

Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 10.12.2013 14:33

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!