Surowe drewno we wnętrzu i na elewacjach, czyli skandynawska architektura współczesna
Bryła obiektu noclegowego The Rabot Tourist Cabin to projekt norweskiej pracowni JVA z siedzibą w Oslo. Powierzchnia budynku to 70 mkw. Zajmuje ją magazyn, 7 sypialni z ok. 30 łóżkami oraz cześć wspólna, na którą składa się kuchnia, jadalnia, antresola oraz dodatkowe dwa pomieszczenia.
Trudne warunki pogodowe występujące w pobliżu lodowca - silne wiatry i śniegi wpływają na kształtowanie tutejszej architektury. Konstrukcja The Rabot Tourist Cabin jest zbitą, krępą bryłą bez wystających elementów. Gdyby takie zaprojektowano siła wiatru mogłaby zniszczyć budynek. Architekci nie musieli się szczególnie głowić, żeby odkryć tę zależność. Wystarczyło rozejrzeć się dookoła, ponieważ natura sama podpowiada, jakie formy mają tu rację bytu.
To natura decyduje o tym, jak konstruować architekturę współczesną
Bryła, która wyrasta na linii horyzontu wpisuje się w naturalny krajobraz dzięki kształtom nawiązującym do oddalonych od niej gór. Zarówno natura - góry jak i dziedzina nauki zajmująca się mechaniką konstrukcji uczą, że kształt piramidalny to jedna z najlepszych statycznie i konstrukcyjnie form! Kominy na dachu budynku zbudowane są więc w taki sposób, że swoją formą przypominają dwa małe, trapezoidalne szczyty. Oprócz korzystnej estetyki kształt ten ma zatem również znaczenie konstrukcyjne – dzięki niemu nie trzeba było instalować napinających lin, które podtrzymywałyby „wiotkie” konstrukcyjnie kominy.
Drewno gra w tej architekturze pierwsze skrzypce. Elewacje pokrywa lokalny materiał – grube, cięte deski o naturalnej strukturze. Również we wnętrzach drewno jest głównym materiałem budowlanym. Pokrywa ono ściany przestrzeni wspólnych. Powierzchnie wnętrz sypialnych natomiast, są pokryte białymi lakierowanymi panelami, po to aby zapewnić większy komfort i odrobinę różnorodności. Meble i kuchnia zbudowane są ze sklejki brzozowej, która również powstała na tych terenach. Lokalne materiały i duże przeszklenia sprawiają, że obiekt jest w dodatku energooszczędny.
Do budynku można dostać się przez dwa wejścia znajdujące się naprzeciwko siebie - od strony zachodniej i wschodniej. Ułatwia to trudną komunikację w górach, a także poruszanie się w przestrzeni wspólnej już w obiekcie. Nad środkiem parteru biegnie wspomniana wcześniej przestronna antresola. Jej diagonalne położenie względem kuchni pozwoliło na stworzenie interesującej, dynamicznej przestrzeni z dużymi przeszkleniami od północnego zachodu i południowego wschodu. Widoki rozpościerające się z okien przedstawiają z jednej strony góry, natomiast z drugiej – płaskowyż i całą dolinę.
Do miejsca tego nie da się dojechać samochodem, można jedynie dojść pieszo lub zjechać na nartach. Na wypadek niebezpieczeństwa związanego z np. burzą śnieżną, podczas której mogłoby dojść do zniszczenia budynku, zaprojektowano także drugą chatę ratowniczą. Znajduje się ona 50 metrów od budynku The Rabot Tourist Cabin. Miejmy nadzieję, że nigdy nie będzie musiała spełniać swojej podstawowej funkcji...
Na 2 stronie film z budowy bryły!
Milena Glinojecka
Bygging av Rabothytta from Jan Inge Larsen on Vimeo.