archirama.pl

Drugie życie starej willi. Przebudowa domu we Wrocławiu

We wrocławskiej dzielnicy Biskupin stała zaniedbana willa z lat 20. ubiegłego wieku. Jej nowi właściciele postanowili na jej bazie stworzyć wymarzony dom jednorodzinny. Jednak zależało im na zachowaniu klimatu przedwojennej, poniemieckiej willi. Architektom z pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci, autorom przebudowy domu, udało się połączyć stare mury z hipernowoczesną estetyką

Willa - KMA Kabarowski Misiura Architekci

Przebudowa willi z międzywojnia we Wrocławiu projektu KMA Kabarowski Misiura Architekci – wizualizacja

Fot: KMA Kabarowski Misiura Architekci

Biskupin to jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic Wrocławia, pełna przedwojennych willi zatopionych w zieleni, wokół jest dużo terenów spacerowych. W pobliżu znajduje się słynna Hala Stulecia. Niedawno jeden z niewielkich typowych domów z wysokim dachem pokrytym dachówką znalazł nowych właścicieli. Postanowili ono zaniedbanemu budynkowi nadać zupełnie współczesny charakter.

nowy look starych murów

Projekt przebudowy przygotowała młoda wrocławska pracownia – KMA Kabarowski Misiura Architekci. Modernizacja jest prawie na ukończeniu.

Projektantom udało się zachować urok przedwojennej willi w połączeniu z dyskretną nowoczesnością. Stare mury i bryła były punktem wyjścia do przebudowy. Usunięto wszelkie późniejsze dodatki i zbędne detale. Motywem przewodnim miała być prostota, zwartość i minimalizm form.

szkło i beton

Ujednolicono elewacje, ciężką mansardę zasłonięto szklanym kubikiem, a parter wyróżniono fornirowaną okładziną drewnianą. Wszystkie rynny ukryto tak, aby nie zakłócały gładkich powierzchni ścian.

Cokół w willi został zastąpiony lewitującą platformą z żelbetu okalającą cały budynek. Od frontu tworzy rodzaj współczesnej werandy, z tyłu natomiast pełni funkcję rozległego tarasu (pod nim znalazło się miejsce na przechowywanie drewna do kominka). Platforma nadała całemu budynkowi lekkości, wydaje się on unosić nad trawnikiem.

Przebudowa domu nie utraciła jego charakterystycznych elementów z międzywojnia, zyskał dodatkowo wyrazisty, XXI-wieczny look.

przebudowa domu jednorodzinnego

adres: ul. J. Kossaka, Wrocław

autorzy: Łukasz Kabarowski, Anna Misiura – KMA Kabarowski Misiura Architekci

projekt: 2009

realizacja: 2010-2011

powierzchnia użytkowa: 247 m2

więcej projektów pracowni KMA znajdziesz na stronie: www.k-m-a.pl


Autor: TM
Zdjęcia: KMA Kabarowski Misiura Architekci, Krzysztof Smyk
Data publikacji: 12.10.2011 15:45

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!