archirama.pl

Dwa polskie budynki walczą o prestiżową nagrodę Building of the Year 2012! Zobaczcie niezwykłą architekturę docenianą na świecie i zagłosujcie na polskich kandydatów!

Architektura dwóch polskich budynków została doceniona na świecie! Bryły Małopolskiego Ogrodu Sztuki oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka zakwalifikowały się do prestiżowego konkursu Building of the Year 2012 organizowanego przez jeden z najważniejszych na świecie portali o architekturze Archdaily.com.   

Małopolski Ogród Sztuki

Nowoczesny obiekt o przeszklonej, nieregularnej fasadzie zastąpił zrujnowany budynek pracowni sceno-technicznej Teatru im. Juliusza Słowackiego przy ulicy Rajskiej 12 w Krakowie. Punktem wyjścia projektu była wielofunkcyjna sala, którą wpisano w obrys starej XIX-wiecznej hali ujeżdżalni koni, którą zaadaptował Teatr.

Fot: materiały prasowe

Architektura zgłoszona do czwartej edycji konkursu  Building of the Year 2012 to ponad 3000 brył z całego świata. Pod koniec stycznia organizatorzy konkursu ogłosili listę budynków, które zostały nominowane w 14 różnych kategoriach.  

Architektura – dwie polskie bryły powalczą o prestiżowy tytuł

Z polskich brył zakwalifikowały się dwie realizacje. Doceniona została architektura Małopolskiego Ogrodu Sztuki projektu Ingarden & Ewý Architekci. Bryła krakowskiego obiektu została nominowana w kategorii obiektów kultury i powalczy o ten tytuł z takimi realizacjami jak:
- Centrum sztuki w Guimaraes (Portugalia), architekci: Pitagoras Arquitectos
- Klasztor pod wezwaniem świętego Franciszka z Asyżu w Santpedorze (Hiszpania); architekt David Closes
- Akademia MVD w Belgii, architekt Carlos Arroyo
- Galeria i dom Daeyang w okolicach Seulu (Korea Południowa), architekci Steven HollArchitects

Drugą polską bryłą, która ma szansę na ten prestiżowy tytuł jest Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) w Katowicach, projektu architektów z HS99. Bryła powalczy w kategorii Muzea i Biblioteki wraz z budynkami:
- Muzeum przyrody i nauki w Dallas (USA), architekci: Morphosis
- Muzeum miejskie i muzeum sztuki w Ordos (Mongolia Wewnętrzna, Chiny), architekci: MAD Architects
- Muzeum na Uniwersytecie Michigan w East dansing (USA), architekci: Zaha Hadid Architects
- Muzeum sztuki we Frankfurcie nad Menem (Niemcy), architekci Schneider + Schumache

Architektura – zagłosuj na polskie bryły i architektów! 

Konkurs na najlepsza architekturę zakończony zostanie 14 lutego 2013 roku. Do tej pory każdy z internautów może oddawać jedne głos dziennie na wybrane bryły. Głosujcie na polskie budynki na stronie: http://www.archdaily.com/building-of-the-year/2012/

Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 7.02.2013 16:24

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!