archirama.pl

Dwie wieże dla zamożnych. Luksusowe warszawskie wieżowce

W samym centrum Warszawy rosną dwa mieszkalne wieżowce. Jeszcze w tym roku obie osiągną pełną wysokość. Trudno nie porównywać do siebie tych dwóch inwestycji. Obie znajdują się w centrum, były projektowane przez znanych architektów, oferują wysoki standard mieszkań. Sprawdzamy czym się różnią i jakie mają atuty.

Budowa apartamentowca Cosmopolitan

Budowa apartamentowca Cosmopolitan toczy się w szybkim tempie jednej kondygnacji na tydzień

Fot: Maciej Czerski

Choć budowniczowie Złotej 44 ukończyli już najwyższe - 54 piętro, to pełną wysokość192 metrów osiągnie dopiero po zakończeniu stalowej konstrukcji tzw. czubka (jak poinformował nas deweloper, nastąpi to jeszcze w październiku). Nie przeszkadza to jednak w montażu elewacji warszawskiego wieżowca. Srebrzysto-szklane panele pokryją całą bryłę do końca roku. Bodowa Złotej 44 cieszy tym bardziej, że jeszcze niedawno los inwestycji był bardzo niepewny. Inwestycję wstrzymano w 2009 roku na niemal dwa lata. Obecnie prace zbliżają się powoli do końca. Instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne są już gotowe do 34 piętra. Podobnie ścianki działowe apartamentów. - Panele elewacyjne mają być montowane w tempie jednej kondygnacji tygodniowo, ale na wyższych kondygnacjach tempo będzie uzależnione od siły wiatru – zaznacza w rozmowie z archirama.pl Alicja Kościesza z firmy Orco.

Cosmopolitan pnie się w górę

Budowa Cospmopolitana rozpoczęła się później – w maju 2010 roku, jednak od początku inwestycja prowadzona jest wzorowo. – Jeszcze w tym roku zakończy się budowa najwyższej, 44 kondygnacji – poinformowała nas Dagmara Wipszo, dyrektor PR&marketingu w Cosmopolitanie.

Mieszkania w budynku gotowe pod klucz mają być oddawane na początku 2014 roku.

Przeczytaj o planowanych wieżowcach Warszawy

W Cosmopolitan znajdzie się więcej mieszkań o małej powierzchni 54-77 metrów(dwie trzecie całej oferty), będą też tańsze - średnio 20 tys. zł za metr kwadratowy (w Złotej 44 średnia cena to 32 tys zł za metr kwadratowy).

Przewagą Złotej 44 może być fakt, że oferuje apartamenty na wyższych kondygnacjach. Tylko w wieżowcu Libeskinda można kupić piętrowy penthouse na wysokości 52 piętra.

Jeżeli chodzi o jakość wykończenia wnętrz, usługi dostępne dla właścicieli apartamentów i prestiż, można powiedzieć, że jest porównywalnie wysoki. W jednym i drugim budynku znajdą się uchylne okna.

Daniel Libeskind vs Helmut Jahn

To co łączy i skłania do porównań to również niedalekie sąsiedztwo budynków zaprojektowanych przez światowej sławy architektów. Helmut Jahn to przecież autor Sony Center w Berlinie, czy Trade Fair Tower w Frankfurcie. W 1991 roku otrzymał prestiżową nagrodę „Ten Most Influential Living American Architects” od American Institute of Architects i został zaliczony w poczet dziesięciu najbardziej wpływowych architektów świata.

Z kolei Daniel Libeskind jest autorem projektu zagospodarowania Ground Zero w Nowym Yorku, czy Muzeum Żydowskie w Berlinie.

Bardziej spektakularną bryłę wieżowca prezentuje zdecydowanie Złota 44. Jednak To co ją wyróżnia jest jednocześnie jej wadą – wielu architektom projekt Libeskinda się po prostu nie podoba. Helmut Jahn zaproponował smukłą, dość prostą bryłę z trójkolorową elewacją, która dyskretnie (jak na wieżowiec) wpisuje się w skyline miasta.

Porównanie:

Cosmopolitan:

Wysokość:160 metrów

Kondygnacje: 44

Liczba mieszkań: 250

Powierzchnia użytkowa 50 tys. Metrów kwadratowych

Cena mieszkania: średnio 20 tys./metr kwadratowy

Złota 44

Wysokość:192 metry

Kondygnacje: 55

 Liczba mieszkań: 251

Powierzchnia użytkowa: 71,5 tys. Metrów kwadratowych

Cena mieszkania: - średnio 32 tys./metr kwadratowy

Autor: mjc
Zdjęcia: Maciej Czerski, materiały prasowe
Data publikacji: 11.10.2012 15:39

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!