archirama.pl

Dworce na Euro. Czy zdążą z remontem dworca w Gdyni do Euro 2012?

Do 18 czerwca powinien zakończyć się remont dworca w Gdyni. Czy budowlańcy zdążą z oddanie dworcowej hali w Gdyni przed pierwszym gwizdkiem na Euro 2012?

Dworzec w Gdyni

Dobiega końca remont zabytkowego dworca w Gdyni.

Fot: axe/wikimedia

Jak pisze „Gazeta Wyborcza Trójmiasto” dworzec w Gdyni przez lata straszył podróżnych. Teraz jego architektura ma szansę odzyskać dawny blask. Być może remont uda się zakończyć przed Euro 2012 i kibice będą mogli skorzystać z nowego dworca. Dworzec w Gdyni charakteryzuje się zabytkową architekturą.

>>Dworzec Wrocław Główny. Pawilon Południowy pełen miedzi

Stacja w Gdyni powstała w latach 1923-1926. Wtedy wybudowano nowy, murowany i okazały gmach według projektu Romualda Millera, zbudowany w stylu narodowo – dworkowym. Do dziś przetrwały naniesione na ściany freski z 1957 roku. W sierpniu 2008 budynek dworca został wpisany do rejestru zabytków. Prowadzony od 2010 roku remont hali Dworca Głównego obejmuje: zadaszenie peronów i zmiany w systemie sterowania ruchem kolejowym.

Zachowana również zostanie ściana z zabytkowymi freskami. Zachowana ma zostać również kolumnada w hali dworca w Gdyni. Jak ustaliła gazeta większość prac została już wykonana. Termin przekazania dworca przez wykonawcę - Mostostal Warszawa - inwestorowi, czyli PKP to 18 czerwca. Jest jednak szansa, że pasażerowie skorzystają z niego już na początku czerwca, tuż przed Euro 2012. Więcej trojmiasto.gazeta.pl

>>Dworce przed Euro 2012. Nowy Dworzec Warszawa Stadion w starym stylu

Autor: Tomasz Wojciechowski, GW
Zdjęcia: axe/wikimedia
Data publikacji: 4.05.2012 11:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!